forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 63 - Kartoline

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/05/2023 : 13:14:21


“Kartoline su relikt vremena u kojem su pisma bila osobna, začuđujući list papira što nam ga je pošta dostavila nakon mnogih zametnutih desetljeća, knjiga u kojoj o križevima sadašnjosti čitamo kao da je riječ o žutoj prošlosti, iznimno moderan strip. Kartoline nisu prvi autorski album Tomislava Košte, ali su najbolji.”

Orka 63 • Kartoline • 60 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Tomislav Košta • Crtež Tomislav Košta • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.5.2023. • Cijena 10 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-63-kartoline/889/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
frano Posted - 13/06/2024 : 07:23:26
Pa valjda poetičnost u stripu baš dijalekt povećava.
Ne bih se ja kladio da g. Aleksandru nije jasan strip.
Možda mu se tek ne sviđa.

Oni dijelovi gdje se ljudi mire sami sa sobom, sa saviješću, sa svojim okolnostima ... gdje oprost išću ... nije to baš poetika za svakog.

G. Aco, strip opisuje stanja tipa "Došla Cica na kolica", regionski rečeno :)

culture vulture Posted - 12/06/2024 : 21:38:28
Ne znam za Srbiju, ali u Hrvatskoj nitko ne govori standardnim ("književnim") jezikom. Artificijelan je, neprirodan i sterilan i ja osobno mrzim čitati domaće stripove koji su tako pisani (a isto ide i za većinu knjiga i filmova).
Također sam protiv svih oblika centralizacije i brisanja regionalnih identiteta i super mi je što Tomislav piše na svojoj čakavštini.
AleksandarN Posted - 12/06/2024 : 20:25:48
quote:
Originally posted by Cromwell

Pfff, da je pisano književnim ne bi imalo niti 50% postojeće težine i autentičnosti. Osim toga, koliko mene sjećanje služi samo je jedna priča pisana tvrdim dijalektom dok ostale ne bi trebalo biti teško skužiti.



Jedna prica je jedna stranica a ja sam procitao sigurno 20ak na silu i odustao zbog dijalekta.

Sva sreca pa "Dragi moji..." nije pisan tako.

Hvala, Peyo ali necu se muciti da citam strip uz pomoc recnika. Razumem ili ne razumem. Idemo dalje!
Cromwell Posted - 12/06/2024 : 10:25:51
Pfff, da je pisano književnim ne bi imalo niti 50% postojeće težine i autentičnosti. Osim toga, koliko mene sjećanje služi samo je jedna priča pisana tvrdim dijalektom dok ostale ne bi trebalo biti teško skužiti.
Peyo Posted - 12/06/2024 : 09:35:36
quote:
Originally posted by AleksandarN

Stigao reprint i konacno je dosao na red za citanje. I... jako sam razocaran sto nije pisan knjizevnim hrvatskim jezikom nego dijalektom odakle (valjda) autor dolazi. Jako mi je tesko da to citam i ubija mi ugodjaj poeticnosti. Zvuci mi kao iskrlivljen hrvatski jezik. Mnogo mi je zao jer je tako pisano.



Ne bi te iznenadilo da si pročitao moj post iznad:
quote:
Originally posted by Peyo
Nekima će trebati rječnik, na sriću, ja većinu toga razumin .



Možda ti ovo može biti od pomoći:
https://www.dalmapedia.org/wiki/A_beside
http://www.gimnazija-jbarakovica-zd.skole.hr/dalmatinski%20rjecnik
https://blog.dnevnik.hr/dalmata/2008/11/1625601953/rjecnik-dalmatinskih-pojmova.html?page=blog&id=1625601953&subpage=0&subdomain=dalmata
https://www.scribd.com/doc/184278917/Dalmatinski-rijecnik-pdf
matori paraliticar Posted - 12/06/2024 : 09:09:26
Ah Aleksandre kapiram da ti je zao ali neke stvari se ne rade samo da bi pasovale svima.. ima neki znacaj da se "odradi ponesto za sebe i svoj kraj" tako nekako :)
(mozda je coveku najprirodnije ovako)

No lako meni pametovati jos nisam ugrabio svoj primerak :)
AleksandarN Posted - 12/06/2024 : 08:19:54
Stigao reprint i konacno je dosao na red za citanje. I... jako sam razocaran sto nije pisan knjizevnim hrvatskim jezikom nego dijalektom odakle (valjda) autor dolazi. Jako mi je tesko da to citam i ubija mi ugodjaj poeticnosti. Zvuci mi kao iskrlivljen hrvatski jezik. Mnogo mi je zao jer je tako pisano.
don_draper Posted - 08/06/2024 : 10:52:21
Sjajna ideja, jako dobro izvedeno i u ovakvom odličnom izdanju, zaista pravi pothvat.
Košta ovdje ne filozofira previše, nema neke umjetničke prepotencije, već u okvirima našeg mentaliteta, sredine i "crnih misli" kroz ovih 50-ak prizora (nisam brojao) sjajno oslikava razne situacije. Ima ovdje i onih bezazlenih, ironičnih, bizarnih, ali i ponekad vrlo ozbiljnih. No, svi imaju tu neku zajedničku nit vodilju koju je teško riječima opisati. Ovo su ljudi uhvaćeni u razmišljanju, u momentu, bez dlake na jeziku (iako je u stripovima to unutarnji monolog). Savršena sinergija psihološkog stanja i prizora koji djeluju statično i slikovito kao prava razglednica, ali u svega jednoj stranici stripa dobiju neku tečnost, funkciju i kontekst.
Iskreno ne mogu reći da me svaka kartolina dotakla, ali baš kao i tematske izložbe i ovo mi je priredilo jedinstveni doživljaj. Smatram da ideja ove kolekcije u cjelini nadmašuje zbroj pojedinosti.
Svaka čast Košti za kartoline, a svaka čast i Fibri što ih je objedinila u ovo izdanje. Sasvim realan, prizeman i dovitljiv strip.
borg Posted - 26/05/2024 : 21:09:29
Pročitah Kartoline.
Prvo što moram pohvaliti je ono crno u crtežu. U senkama se obično kriju najlepše i najstrašnije stvari.
Drugo, zanimljiv izbor životnih isečaka.
Samo bih dodao, kao što je u crtežu kontrast bitan da se naglasi nešto, tako bih i ovde ubacio koju srećnu tablu, da malo pojača one tmurnije.
Da, da... Mučio sam se sa dijalektom. Al, neka. Autentičnije su table ovako. :)

Košta, samo nastavi.
matori paraliticar Posted - 03/05/2024 : 08:53:09
quote:
Originally posted by Tonka24

Koliko od istog atora postoji albuma u izdanju fibre?


U google upises kartoline fibra
kliknes na Tomislav Košta i uzivas
tkosta74 Posted - 03/05/2024 : 07:52:52
Samo osvrt na komentar ispod Salkanove recenzije... Stvarno nikad nisam pisao o trgovini ljudima. Ni u Kartolinama ni u bilo kojoj drugoj priči. Moguće da nisam bio dovoljno jasan pa se jednu od priča moglo tako shvatit, ili me čovik pobrkao s nekim drugim. Kakogod, nažalost sveprisutna tema na koju bi se jednom i mogao osvruti.
tkosta74 Posted - 03/05/2024 : 07:32:49
"Kartoline" i "Dragi moj, draga moja" .
Tonka24 Posted - 03/05/2024 : 04:17:54
Koliko od istog atora postoji albuma u izdanju fibre?

Markos Posted - 01/05/2024 : 16:06:08
Dobar tekst o još boljem stripu.
Reprint Kartolina, za sve koji su ih propustili u prvom izdanju, je odnedavno u prodaji.
Spock Posted - 01/05/2024 : 15:08:05
Još jedna Salkanova recenzija domaćeg stripa:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-orka-63-kartoline/3237/
matori paraliticar Posted - 20/04/2024 : 07:50:16
A ja jedva cekam obecani reprint Kartolina :)
NESVRSTANI Posted - 19/04/2024 : 15:39:34
Mene Košta podsjetija na mladost i organiziranje koncerata. Čuja bi da ima neki bend u nekoj garaži, oden vidit jesu li čemu, i onda ljudi za koje niko osin najboljih prijatelja nije čuja razvale. Tako mi je i Košta totalno otkriće i ugodno iznenađenje. Jedva čekan njegov novi strip.
Peyo Posted - 19/04/2024 : 15:29:34
Konačno sam i ja pročitao ovaj simpatičan strip koji nudi mnogo toga.

Sviđa mi se taj lagani humor koji sve prožima (iz "Ponos i dika": Tomislav, neoženjen, crta stripove, Gospe pomozi ).

Nekima će trebati rječnik, na sriću, ja većinu toga razumin .

Vrlo dojmljivi kolori na kraju.

Bravo Tomislave, na ideji i realizaciji.
going going Posted - 04/04/2024 : 03:10:34
Odlicno! Prvo izdanje sam propustio, potrudicu se da se to isto ne desi i sa drugim.
Markos Posted - 02/04/2024 : 08:50:55
Da
going going Posted - 02/04/2024 : 05:37:44
Ocekuje nas reprint Kartolina je l tako?
Aco Posted - 01/04/2024 : 19:24:41
Dobre su Kartoline. Baš, baš crne i tmurne. Teme su teške, depresivne, pogađaju direktno. Đonom. Ali to je naša svakodnevnica, nazalost.
Stil crteza podsjeca na Lavrica, Chaboutea, Zezelja..još malo da poradi na licima i bit će još bolje.
U reprintu mozda ne bi bilo loše dodati riječnik manje poznatiu dalmatinskih riječi koje se pojavljuju ;-)

Uglavnom, sviđa mi se i jedva čekam buduće radove ovog autora.
Shaner Posted - 11/02/2024 : 21:37:21
Napokon uspio pročitati sve Kartoline. Kolege forumaši su već sve rekli i mogu se samo složiti s njima te izraziti nadu da će ovo biti jedan od onih uvijek dostupnih albuma i doživjeti brojne reprinte. Malo, ali zapravo veliko remek-djelo. Bravo Tomislave!

Zula Posted - 25/12/2023 : 10:40:23
Kartoline

Toliko jada, a nije jadan strip.
Jedna stranica, jedna ideja, spretno spojen crtež s tekstom. Priče krenu pomalo nejasno, ali završe glasno.
Malo stranica koje sam duuugo čitao. Dnevno 2-3 kartoline, to je moja doza da mi pročitano ostane zapamćeno, a da me crnilo ne preplavi.
Uživao sam u svakoj stranici jada!

Ocjena: neka crna devetka od deset, nek mu bude, valjda će bit bolje...
😜
borg Posted - 22/09/2023 : 11:28:33
quote:
Originally posted by frano


E.
Valja prvo utvrdit šta je depresija.
Depresija je stanje svijesti kad čovjek primjećuje da radi (ili je radio) nešto krivo.




Frano. Da ti temelj nije kriv?


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000