forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 281 Sinovi El Topa

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 25/03/2024 : 08:14:33


Na sušnom Zapadu El Topo je bio razbojnik koji je, otvorivši svoje srce, postao svetac sposoban činiti velika čuda. S dvije različite žene dobio je dva sina. Kajin prokleti, zlokobna silueta u crnoj koži koja luta pustinjom, zakleo se da će ubiti oca, kojem nikad nije oprostio. Ali ne mogavši zadovoljiti svoju žeđ za osvetom, odlučio se okomiti na svog polubrata Abela. A na ovom Divljem zapadu, punom mistike, oni koji ga putem budu susreli, postat će njegove kolateralne žrtve...

Ranih 1970-ih, točno u ponoć tijekom jednog filmskog festivala, čuveni par John Lennon i Yoko Ono prikazao je El Topo Alejandra Jodorowskog. Kritičari i najveće rock-zvijezde tog vremena taj su film odmah počeli hvaliti te je on iznjedrio trend Midnight Movies i postao pravi kult među filmofilima diljem svijeta. Ni danas nije izgubio svoj sjaj i status mitskog djela. Gotovo pola stoljeća poslije Alejandro Jodorowsky odlučio je ispričati ostatak... u stripu. Zahvaljujući virtuoznom stilu Joséa Ladrönna, on nam donosi alegorijski i nadrealistički vestern u kojem je, kao što to često biva kod tog briljantnog čileanskog stvaratelja, žanr u službi dubljih filozofskih i duhovnih promišljanja.

Sinovi El Topa slučaj su bez presedana u svijetu stripa i kinematografije te jedinstveno djelo vlastite vrste – koje se može cijeniti neovisno o upućenosti u originalni film – a kreativni intenzitet njegova autora ne prestaje zadivljavati.

Kolorka 281 • Sinovi El Topa • 240 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alexandro Jodorowsky • Crtež José Ladrönn • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.3.2024. • Cijena 35 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-281-sinovi-el-topa/948/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Chui Posted - 04/06/2024 : 10:44:24
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Chui


oprosti da, tipkam na brzinu kad uhvatim malo vremena, prav umjestnost sigurno nije dobar izraz, možda je bolji ozbiljnija umjetnost nemam pojma.




Mislim da je pored popularne kulture/umetnosti, izraz na koji ciljaš visoka ili elitna kultura-umetnost.



Pitanje je šta je danas uopće elita al ako mislimo na akademsku zajednicu onda pod elitnu ide samo jedan dio te ozbiljne umjetnosti. recimo u glazbi free jazz je kao neki buntovnik punker unutar ozbiljne umjetnosti.
borg Posted - 03/06/2024 : 14:19:16
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Chui


oprosti da, tipkam na brzinu kad uhvatim malo vremena, prav umjestnost sigurno nije dobar izraz, možda je bolji ozbiljnija umjetnost nemam pojma.




Mislim da je pored popularne kulture/umetnosti, izraz na koji ciljaš visoka ili elitna kultura-umetnost.



Otprilike sva suština moje primedbe. Za ostalo se manje više slažem sa vama.

alexts Posted - 03/06/2024 : 12:10:15
quote:
Originally posted by Chui


oprosti da, tipkam na brzinu kad uhvatim malo vremena, prav umjestnost sigurno nije dobar izraz, možda je bolji ozbiljnija umjetnost nemam pojma.




Mislim da je pored popularne kulture/umetnosti, izraz na koji ciljaš visoka ili elitna kultura-umetnost.
Chui Posted - 03/06/2024 : 11:29:43
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by Chui

Nisam uopće spomenuo pravu i ne pravu umjetnost
. možemo razgovarati o kiču šundu koji dominiraju publikom i pop artu koji isto zahvaća velik dio publike i pravom artu koji selektira publiku...



Ma ja se samo nadovezao na sintagmu "prava umetnost". Ko će tebe pohvatati.
U prvoj rečenici kažeš ne spominješ pravu umetnost. Već u sledećoj imaš podelu ( između ostalog) na pop art( popularna umetnost) i prava art(prava umetnost). Mada, to ja možda pogrešno kontam šta hoćeš da kažeš.
Da se manemo gluvih telefona. Vrtimo se u krug. Nema vajde.



oprosti da, tipkam na brzinu kad uhvatim malo vremena, prav umjestnost sigurno nije dobar izraz, možda je bolji ozbiljnija umjetnost nemam pojma.
Što se tiče pop arta to je danas jedno jako veliko područje u kojem se nalazi baš svašta, danas se pop art često svodi na prodavanje nostalgije za djetinjstvom servirajući odrasloj publici nostalgiju kao novu pop kulturu. Zagor i Čiko na nekom zgodnom posteru ili na majci će se prodavati kao pop art, makar Zagor u stripu bio i ostao šund.

Evo vezano za mjuzu koju sam radim nju bih isto stavio u pop art daleko od neke jako ozbiljne glazbe, radim ju isto iskreno i bez kompromisa, a to što nije ozbiljniji art, je stvar mojih limita. S druge strane taj nedostatak mi je donio puno više publike nego kolegama koji su bolji glazbenici i briju na ozbiljniji art.
Chui Posted - 03/06/2024 : 11:22:50
quote:
Originally posted by alexts

Jodorowsky je umetnik. Napravio je ili učestvovao u stvaranju nekih izuzetnih umetničkih dela.

Ja ga ne vidim kao beskompromisnog. To što ima iste motive i opsesije nije kompromis, već karakteristika jednog stvaralaca. Ali to što se puno puta vraća Incal univerzumu, pa i istim likovima, po mom mišljenju je kompromis - iz želje izdavača i njega samog za lakšom, većom i sigurnijom zaradom.


slažem se i sa ovim. kad je u pitanju sinovi el topa, shvatio sam da je to scenarij koji je napisao još davno nakon filma dok još nije radio komercijalne kompromise koji su sigurno došli kasnije.
Chui Posted - 03/06/2024 : 11:20:47
quote:
Originally posted by alexts

Nije sve samo umetnost i kič.

Postoji umetnost niže vrednosti, koja nije kič. A neke stvari koje označavamo kičem, nikakvu ambiciju da budu umetnost nisu imale i nisu deo priče o umetnosti. Kad tome dodamo čistu "zabavu", ili onu sa elementima umetnosti, pa i tu imamo kvallitetnu i manje vrednu i kič, situacija se usložnjava maksimalno.



slažem se
alexts Posted - 02/06/2024 : 20:40:37
Verovatno kompromisa ima i u brzini stvaranja i u korišćenju slavnog (prez)imena.
alexts Posted - 02/06/2024 : 20:39:23
Jodorowsky je umetnik. Napravio je ili učestvovao u stvaranju nekih izuzetnih umetničkih dela.

Ja ga ne vidim kao beskompromisnog. To što ima iste motive i opsesije nije kompromis, već karakteristika jednog stvaralaca. Ali to što se puno puta vraća Incal univerzumu, pa i istim likovima, po mom mišljenju je kompromis - iz želje izdavača i njega samog za lakšom, većom i sigurnijom zaradom.
alexts Posted - 02/06/2024 : 20:35:29
A još ako shvatamo, da je u umetnosti, na kraju sve ipak subjektivno.
alexts Posted - 02/06/2024 : 20:33:53
Nije sve samo umetnost i kič.

Postoji umetnost niže vrednosti, koja nije kič. A neke stvari koje označavamo kičem, nikakvu ambiciju da budu umetnost nisu imale i nisu deo priče o umetnosti. Kad tome dodamo čistu "zabavu", ili onu sa elementima umetnosti, pa i tu imamo kvallitetnu i manje vrednu i kič, situacija se usložnjava maksimalno.

Zato bolje pišite o konkretnim stvarima, jer ko hoće sve da obuhvati i definiše u jednom postu, radi uzaludan posao, koji je često i netačan, a uvek nekompletan.

Za ovu priču treba da je neko vrhunski intelektualac i proučavalac i da ima vremena i prostora za celu knjigu o tome.
borg Posted - 02/06/2024 : 17:13:36
quote:
Originally posted by Chui

Nisam uopće spomenuo pravu i ne pravu umjetnost
. možemo razgovarati o kiču šundu koji dominiraju publikom i pop artu koji isto zahvaća velik dio publike i pravom artu koji selektira publiku...



Ma ja se samo nadovezao na sintagmu "prava umetnost". Ko će tebe pohvatati.
U prvoj rečenici kažeš ne spominješ pravu umetnost. Već u sledećoj imaš podelu ( između ostalog) na pop art( popularna umetnost) i prava art(prava umetnost). Mada, to ja možda pogrešno kontam šta hoćeš da kažeš.
Da se manemo gluvih telefona. Vrtimo se u krug. Nema vajde.
Chui Posted - 02/06/2024 : 16:23:49
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by Zula



Borže, kič nije umjetnost.




Moj profesor iz filozofije bi imao običaj da kaže:
Kič je umetnost kao i svaka druga, samo što ti za nju ne trebaju pare.

Chui,
A zašto popularna umetnost ne može biti prava umetnost?






nisam to rekao, pop art je isto art. kako vrijeme prolazi tako sve više toga ulazi u art i kako krijeriji padaju nešto što je prije bilo pop art danas ulazi u opasniji art. al evo npr. najpopularniji art rock bend pink floyd je pop art u onoj svojoj najpopularnijoj fazi. u onoj ranoj je ipak više divljiji art koji nije za toliko široke mase. u to doba drugi art rock sastavi kao king crimson ili soft machine ili henry cow ili dr. koji nisu ni približno toliko popularni su ipak bili opasniji art. Svaki pravi poznavaoc art rocka zna da je King Crimson najbolji art rock bend svih vremena uzevši u obzir kvantitetu i kvalitetu i inovativnost i kreativnost i stilsku šarolikost i experimentalnost, vrhunsku muzikalnost, vrhunsku vještinu izvođenja, autentičnost znači sve bitne parametre. to nije rasprava o ukusu, to su činjenice. danas se stalno brkaju činjenice i ukusi. svi su experti i svačiji ukus je činjenica.

To što se nekome od vas i ne sviđa Jodorowsky to ne znači da mislim da je to neki minus, da ja sad sebe postavljam na neku poziciju, ne ne, pliz nemojte me krivo shvatiti, to je sad dio u kome raspravljamo o ukusima, prava umjetnost provocira publiku, skriva se iza površnih slojeva, traži vrijeme da se otkrije, a danas često nitko nema vremena za to, šta na prvu ne sjedne odmah se zaboravlja i ide dalje i propušta skrivene divote. Jodorowsky je baš takav ne ferma nikog ne skriva ni svoje mane, izlaže se skroz, možete ga i potući argumentima a možete ga jednostavno voljeti.
Zula Posted - 02/06/2024 : 16:04:58
Chui, ako spomeneš što je prava umjetnost, onda je jasno da postoji i ne prava umjetnost. Evo što si rekao: Ne može i ne smije se prava beskompromisna umjetnost svidjeti svima.
Ali nije više važno...
Sve ostalo se slažem. Mislim da količina ljudi koja nešto voli, shvaća... ne određuje vrijednost istog.
Što se emocija tiče, koje su pobuđene nekom umjetnošću ili "umjetnošću". Uvijek se radi o nekoj misli koja im prethodi. Dakle, prvo nešto pomislimo (svjesno ili nesvjesno), a onda se nekako osjećamo...
borg Posted - 02/06/2024 : 15:35:01
quote:
Originally posted by Zula



Borže, kič nije umjetnost.




Moj profesor iz filozofije bi imao običaj da kaže:
Kič je umetnost kao i svaka druga, samo što ti za nju ne trebaju pare.

Chui,
A zašto popularna umetnost ne može biti prava umetnost?


Chui Posted - 02/06/2024 : 15:33:24
Nisam uopće spomenuo pravu i ne pravu umjetnost. možemo razgovarati o kiču šundu koji dominiraju publikom i pop artu koji isto zahvaća velik dio publike i pravom artu koji selektira publiku i sad di su te granice između svega toga naravno to je otvaranje pandorine kutije i beskonačnih rasprava. što se tiče iskrenog prenosa emocije i zabavnjaci ako neznaju za bolje iskreno prenose emociju i rade to beskompromisno al su svejedno šund. Sve je umjetnost NIJE, o ukusima se ne raspravlja, RASPRAVLJA se ako se ima ukusa, a neukusu treba reći NE. Ovo drugo sve je najpogubniji oblik političke korektnosti ili doslovce: Slava budali, smrt obrazovanju.
vezano za to da je najnezanimljivija umjetnost ona koja se sviđa svima svaki dan smo obasipani tim primjerima u filmu glazbi bilo čemu. ali kako živimo u dobu koje slavi mase i sve je podređeno masovnom ukusu i on je jedini ispravam jer ga svi vole pa kako onda može biti drugačije... današnje doba prezire bilo kakvu umjetnost koja nije na prvu loptu, a najbolje stvari su one u slojevima koje se otkrivaju postepeno.
Zula Posted - 02/06/2024 : 13:38:58
Možda ne znam dovoljno...
Ako uzmemo Chuijevu ideju da je "najnezanimljivija umjetnost ona koja se sviđa svima" onda iz toga slijedi druga krajnost - prava i beskompromisna umjetnost je ona koja se sviđa samo autoru. 🤣

Možda je zaista tako, no nisam baš siguran.
Možda postoji neka finija granica između prave i ne prave umjetnosti, osim u broju onih kojima se sviđa.
Nisu svi ni dovoljno ni jednako osjetljivi na različite oblike umjetnosti, a možda se niti svaki uradak ne može zvati umjetnički.

Borže, kič nije umjetnost. Tad bi umjetnost bila baš sve.
Nekad davno zapamtio sam nečiju rečenicu koja po prilici kaže: Razlika između kiča i umjetnosti je u tome što kič ne pobuđuje na razmišljanje.
Meni je to zanimljivo, a jel točno ili nije nek svatko za sebe prosudi.
borg Posted - 02/06/2024 : 13:03:06
Eh, sad, Chui. Kontam da si umetnik, pa si malo ostrašćen. Al kako to misliš podela umetnosti na pravu i lažnu?

Šta god da stvoriš sa ciljem da preneseš neku ideju, emociju je umetnost.
Nemoj padati u ta iskušenja da konzumente jedne vrste umetnosti etiketiraš ovako a druge onako...
Vazda neke prozivke. Ovaj sluša cajke, onaj sluša džez. Ovaj je zakleti bonelijevac a onaj drugi čita BeDe itd.
Sve je umetnost. I kič i šund i komercijala i alternativa...
Neko svoju umetnost proda bolje. Nekog ta umetnost nadživi, nešto biva zaboravljeno veoma brzo...

A drugo. I da uzmemo da postoji prava umetnost. Zašto ona ne sme da se svidi svima ili većini (da ne ulazimo u apsolutne odrednice)? To je neka fora, ako neki umetnički proizvod prenosi teško shvatljivu ideju za šire mase, onda je to pravo? Ili u slučaju muzike, ako samo mala grupa ljudi oseti tu emociju, onda je to prava, beskompromisna muzika?

Taj Jodorovski je hteo da snimi Dinu sa projektovanim budžetom 50 puta većim nego što bi bila projektovana zarada. Ja tu ne vidim beskompromisnost, nego nemogućnost prilagođavanja, improvizovanja.
U stripu zato može da radi šta hoće, ništa ga ne košta. Provalio šta je komercijalno i samo štanca.
Stvorio je Inkal u saradnji sa Mebijusom, i svaka im čast na tome.
Sve ostalo njegovo nije "beskompromisna, prava umetnost", nego našao žicu šta se dobro prodaje i samo štanca.

Chui Posted - 02/06/2024 : 11:53:41
Što veća ludnica kod njegovih stripova to su mi zanimljiviji. Baš to volim i po tome je poseban, može mu se svakako prigovoriti sto stvari ali ne bi to bilo To kad bi bilo "normalnije". Ima hrpa drugih koji rade normalnije priče. Jodo ima svoju spiku i ne jebe nikog. Ili voliš ili ne voliš i to je smjer pravog umjetnika. Najnezanimljivija umjetnost mi je ona koja se sviđa svima. Ne može i ne smije se prava beskompromisna umjetnost svidjeti svima.
netkotreci Posted - 02/06/2024 : 08:34:14
quote:
Originally posted by anto

Ono što mi je upalo u oči,je da u svim svojim delima Žodo ima u centru zbivanja svece (ili "izabranog"),nisam to nikako primetio ranije,a sad kad analiziram njegove stripove,vidim da se sve vrti oko toga.
Samo što su ti njegovi sveti ljudi prikazani na njemu svojstven način :)

Mislim da se Jodo 'zalijepio' za koncept Dine i koncepta nesavršenog Mesije. Meni osobno mu stripovski format bolje i koherentnije leži nego filmski gdje je preapstraktan i često degutantan, teško probavljiv (nije da je nešto blaži ni u stripu ali je bar, eto, strip).
borg Posted - 01/06/2024 : 14:07:18
Jodo i duhovnost?

Chui Posted - 01/06/2024 : 13:38:28
quote:
Originally posted by anto


Nekad je sve ovo što pobrojah sa smislom (Beli lama i Mesečevo lice),nekad bez ikakvog (Huan Solo (mada kod njega i ima nekih smislenih delova),ovaj strip ili Presveto srce).

3.5/5


Reko bi ti Jodo da nisi prožet duhom ne možeš u njegovu momčad
anto Posted - 31/05/2024 : 11:52:27
Ono što mi je upalo u oči,je da u svim svojim delima Žodo ima u centru zbivanja svece (ili "izabranog"),nisam to nikako primetio ranije,a sad kad analiziram njegove stripove,vidim da se sve vrti oko toga.
Samo što su ti njegovi sveti ljudi prikazani na njemu svojstven način :)
anto Posted - 31/05/2024 : 11:48:57
Već nakon 15-ak stranica,pomislio sam "Bože moj,grehota utrošenog ovog predivnog crteža na totalnu glupost od priče!".
I da,crtež nudi savršenu vizuelnu uživanciju,tako da strip samo vredi zbog te činjenice.
Sa druge strane (film nisam gledao,niti imam želju),priča je najobičniji bućkuriš,naracija bez glave i repa.Žodorovski se standardno poigrava religijom,ne samo hrišćanskom (ali uglavnom njom),daje neke svoje filozofsko-verske igrarije,tu su obavezno nekakvi sveti ljudi,sise,guženja,eksplicitno nasilje+silovanja i sve što ide u paketu.

Nekad je sve ovo što pobrojah sa smislom (Beli lama i Mesečevo lice),nekad bez ikakvog (Huan Solo (mada kod njega i ima nekih smislenih delova),ovaj strip ili Presveto srce).

Kakogod,u svoj toj zbrci,zahvaljući crtežu,strip vozi i pročitao sam ga u dahu.Na kraju krajeva je ipak koliko-toliko zabavan (mada ne verujem da ću mu se ikad vraćati).

3.5/5
Chui Posted - 12/05/2024 : 17:59:58
Pročitao ovo jutros, jao jao odlično! Jodo u top formi, Landron vrhunski popratio sve to. Za sve fanove Joda ovo je totalni must have.Ocjena 10/10 bez ikakvog razmišljanja.
jaki Posted - 23/04/2024 : 13:28:43
Ladronna je uvijek gušt gledat.


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000