forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Tarzan by Kerac

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
angeliczg Posted - 17/11/2009 : 08:57:13
Bane, javi se!
imam par pitanja pa svi koji mogu pomoći - također su dobrodošli.
Koliko Tarzana je Kerac nacrtao sa onom famoznom numeracijom epizoda/stranica? Ima li koja neobjavljena epizoda?
Također postoji puno epizoda kojima je scenario pisao Kerac - zna li se njihov broj koliko je toga bilo?
Da li je YU Tarzan izlazio još negdje osim Stripoteke i Tarzana?
Da li su te epizode izlazile i negdje vani? Kakav je bio prijem? Da li su se bojale za van?
eto
hvala
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
The Hammer of Hell Posted - 10/02/2010 : 12:34:01
quote:
Originally posted by Rico

1 stranica i ne zajebajen se.



Virujen ti. Onda je i sličica mogla biti inspiracija.
wolland Posted - 09/02/2010 : 23:46:55
quote:
Originally posted by Djeno

quote:
Originally posted by all_ba

...pa eto da ti ja kažem, imaš pravog istinskog umjetnika koji ne prodaje svoju umjetnost, a živi od grafičkog dizajna. Ja sam apsraktni umjetnik i poštovan i uvažavan u svojoj zemlji, kako od svojih kolega tako i od kritičara likovne umjetnosti.
Ovo kako ti crtaš, pa ja sam tako crtao prije nego sam upisao (83.)Akademiju likovnih umjetnosti, a kako sad crtam, pa za tebe i mnoge strip crtače sam Rembrant u najmanju ruku.
Tražili ste dobili ste.


deder rembrante, da otvoriš poseban topić gde ćeš da kačiš svoje radove. takvi kao ti nam fale ovde. eno, mo'š kao ja na andergraundu ili, ako je to ispod tvog nivoa, pitaj moderatora da ti otvori poseban podforum. red bi bio.

da i mi diletanti nešto naučimo.



Ne treba brkati slikarstvo, a kamoli asocijativno, apstraktno i druge vidove nefigurativnog slikarstva sa stripom. U apstraktnom slikarstvu je jedino sto je bitno likovnost, a ona se vrednuje drugacijim parametrima, dok strip ima pre svega prakticnu stranu koja se mora ispostovati, inace sve pada u vodu.Ja se bavim i jednim i drugim tako da mogu reci da je prilicno tesko to dvoje iskombinovati. Naravno , govorim o vise-manje klasicnom stripu gdje postoje odredjena ogranicenja.Inace kad se logujes na forum, trebalo bi svoj ego ostaviti na terasi.
cat claw Posted - 09/02/2010 : 22:26:27
@milandj
Mere, sve osim drske i stitnika za okidac.Tako ispadne kad se oruzje crta napamet. Hm. Bar na netu ima slika za svaki model.I nije stos nacrtati svaki sraf. Bitan je gabarit, a onda je nas izmisljeni revolver dovoljno realan.
Djeno Posted - 09/02/2010 : 19:59:50
quote:
Originally posted by all_ba

...pa eto da ti ja kažem, imaš pravog istinskog umjetnika koji ne prodaje svoju umjetnost, a živi od grafičkog dizajna. Ja sam apsraktni umjetnik i poštovan i uvažavan u svojoj zemlji, kako od svojih kolega tako i od kritičara likovne umjetnosti.
Ovo kako ti crtaš, pa ja sam tako crtao prije nego sam upisao (83.)Akademiju likovnih umjetnosti, a kako sad crtam, pa za tebe i mnoge strip crtače sam Rembrant u najmanju ruku.
Tražili ste dobili ste.


deder rembrante, da otvoriš poseban topić gde ćeš da kačiš svoje radove. takvi kao ti nam fale ovde. eno, mo'š kao ja na andergraundu ili, ako je to ispod tvog nivoa, pitaj moderatora da ti otvori poseban podforum. red bi bio.

da i mi diletanti nešto naučimo.

mlLandj3 Posted - 09/02/2010 : 19:11:32
quote:
Originally posted by cat claw


Npr, moze revolver da se sjajno nacrta u svim detaljima, ono kao tekstura, metal, srafovi, odsjaj zalazeceg sunca na sedefnoj drsci, ali, ako je cev smaknuta tako da se ne poklapa sa metkom u burencetu, onda imamo razloga za zanovetanje.



a jel' mere ovaj proć'
[URL=http://img707.imageshack.us/i/zsi31.png/][/URL]
cat claw Posted - 09/02/2010 : 14:42:07
Dobro, ipak su to odvojeni crtezi kod kojih je ideja primarnija od izvedbe. Dok beznacajni detalj za crtez i ideju kao sto je razmak dugmadi na kosulji ovde ne smeta, u klasicnom stripu se smatra greskom. Ne toliko crtackom, koliko ''mozdanom'' kod samog crtaca. Odmah mu stavljamo na teret nedostatak zapazanja i zanemarivanje logike.
Npr, moze revolver da se sjajno nacrta u svim detaljima, ono kao tekstura, metal, srafovi, odsjaj zalazeceg sunca na sedefnoj drsci, ali, ako je cev smaknuta tako da se ne poklapa sa metkom u burencetu, onda imamo razloga za zanovetanje.
mlLandj3 Posted - 09/02/2010 : 14:27:01
http://dali-gallery.com/html/galleries/drawings.htm

evo malo dalijevih zezalica. po meni je picaso najobičniji folirant i pozer. bez obzira što je radio plakat za "bitku na neretvi", u stvari prodao se za karton vina
[URL=http://img51.imageshack.us/i/galai.png/][/URL]
[URL=http://img97.imageshack.us/i/frojd.png/][/URL]
[URL=http://img46.imageshack.us/i/dalia.png/][/URL]
cat claw Posted - 09/02/2010 : 13:33:53
Govorite o babama i zabama. Naravno da ima apstrakta koji dobro crtaju figurativne crteze primerene klasicnom poimanju stripa, ali je i cinjenica da ih je jako malo. Manje vise ne umeju da nacrtaju ni Cica Glisu ali znaju da tupe o tome sta je umetnost. Nasim akademcima na zalost od pocetka usadjuju u glavu da je figurativno slikarstvo bezvredno zanatstvo i out a neki idu cak dotle da se gade reci strip (i, naravno, popizde kad se mi smejemo njihovoj elitistickoj neukosti). U svetu u kome je Lubarda pozeljniji od Jovanovica, rasprave o tome su cisto gubljenje vremena, jer se obavezno dodje do tacke kada budale potegnu Olju kao suprema Frenku Frazeti.
A to da je Pikaso bio odlican crtac u svom ranom periodu mogu da okace macki o rep. Pogledajte mu slike i videcete da je bio vrlo prosecan crtac.
mlLandj3 Posted - 09/02/2010 : 11:56:01
quote:
Originally posted by all_ba


@Alex, ima mnogo apstaraktnih umjetnika koji znaju jako dobro da crtaju, a ima ih koji se kriju iza apstrakcije, pa čak i Akademiju završe, a da nisu naučili da crtaju, odnosno neće nikad ni naučiti, jer nemaju ni ono malo talenta koji je neophodan za ovakvu profesiju.




Lično smatram da je svaki dobar apstraktni slikar prvenstveno dobar u bazičnoj disciplini - crtežu. Tokom karijere, verovatno usled dosade, želje za eksperimentisanjem ili nečeg trećag, njegovo stvaralaštvo prevazilazi realizam i postaje tzv apstrakcija ili prosto lično umetnikovo vidjenje sveta oko nas.
Neko mi je pričao, a bolji poznavaoci će reći da li sam u pravu ili ne, je da su nenadmašnom Daliju jednom predstavili nekog čoveka a ovaj se sve vreme razgovora s tim čovekom kliberio k'o blesav. Kad su ga posle pitali što se toliko smejao, odgovorio je otprilike kako mu je taj čovek izgledao kao da ima govno na glavi. Verovatno bi ga tako i naslikao.
Tužno je medjutim što naše likovne akademije na silu guraju apstrakciju. Koliko znam, studentske vežbe se sastoje od slikanja zadatog prizora realistično a onda nekoliko puta isti prizor treba prikazati apstraktno. Nije li to malo isforsirano
all_ba Posted - 09/02/2010 : 10:18:09
quote:
Originally posted by mcn

Hajde da ti, all_ba, kažem nešto za što je meni trebalo par godina da shvatim, ali mi je olakšalo život jednom kad sam shvatio:

Forum nije dobro mjesto za one koji se shvaćaju preozbiljno.

mcn



To mi je još neko već rekao i vjerovatno si u pravu, pa ću stoga otići samovoljno jedno vrijeme na odmaranje.

Što se ostalih tiče, Banetu ne treba advokat, to je bilo samo između nas dvojice.

@Alex, ima mnogo apstaraktnih umjetnika koji znaju jako dobro da crtaju, a ima ih koji se kriju iza apstrakcije, pa čak i Akademiju završe, a da nisu naučili da crtaju, odnosno neće nikad ni naučiti, jer nemaju ni ono malo talenta koji je neophodan za ovakvu profesiju.

Što se Baneta tiče, žao mi je što je on naletio, (on je u suštini dobar čovjek i nadasve vrijedan, radi ono što voli i može da da veći kvalitet, ali se zadovoljava sa postojećim kvalitetom što nije dobro za njega)ja sam bio previše bezobrazan. Ali takav sam, na dobro uzvračam dobrim i obrnuto.
@Bane, izvini i ti što te nisam shvatio na pravi način.
Rico Posted - 09/02/2010 : 09:38:03
1 stranica i ne zajebajen se.
The Hammer of Hell Posted - 09/02/2010 : 09:14:44
quote:
Originally posted by osim

Čitajući Marketprintove Tarzane u poslednje vreme, ne mogu da se otmem utisku da je zadata forma bila veoma ograničavajuća za razvijanje dobrog scenarija. Ako je osnovna pretpostavka da se radi o akcionom stripu, pa je scenarista obavezan da osmisli zaplet, izgradi epizodiste, ubaci gomilu kadrova borbe, a onda i rasplet, pa sve to na 16 tabli - deluje preambiciozno očekivati dobar strip.

Može li se akcioni strip izgraditi na 16 tabli, a da ne bude samo fajt na sve strane, već da u osnovi stoji dobro odrađena priča?



Dobro pitanje. Može! Ali teško.:)

Mene zanima nešto vrlo slično. Koliko je stranica, onako subjektivno, na osnovi dosadašnjih čitalačkih iskustava, potrebno za jednu solidnu prosječnu priču, a da se čitalac, kao konzument, ne osjeća zakinuto.

Uzmimo na primjer neki miks stare Stripoteke i Eks almanaha. Tu je bilo svega, i standardnih BD albuma od 44 stranice, i američkih novinskih stripova od 15-30 stranica, i Marvela od 10 do 17 stranica, i starih britanskih stripova od 8-12 stranica. Ili recimo Pantere i Aroyoka od po 6-8 stranica.

Koliko vam je stranica bilo potrebno da se ne osjećate zakinuto?

osim Posted - 09/02/2010 : 09:06:01
Čitajući Marketprintove Tarzane u poslednje vreme, ne mogu da se otmem utisku da je zadata forma bila veoma ograničavajuća za razvijanje dobrog scenarija. Ako je osnovna pretpostavka da se radi o akcionom stripu, pa je scenarista obavezan da osmisli zaplet, izgradi epizodiste, ubaci gomilu kadrova borbe, a onda i rasplet, pa sve to na 16 tabli - deluje preambiciozno očekivati dobar strip.
Može li se akcioni strip izgraditi na 16 tabli, a da ne bude samo fajt na sve strane, već da u osnovi stoji dobro odrađena priča?
cat claw Posted - 09/02/2010 : 08:36:21
@Renki
Fernandez je izdanak skole koja je smatrala da pored informacije neophodne za radnju, crtez treba da sadrzi i izvesnu dozu ukrasa. Kombinovanu sa smirenom preciznom linijom, nesto ala Art Nouveau primenjeno na strip. Sretali smo to svuda, cak i u Marvelu (Red Sondza F.Thornea)a najpoznatiji od njih je Maroto. Kasniji primer su prve epizode Ghost od Adama Hughesa.
U tragovima, fasciniranost Muchinim zivcima mozemo naci kod mnogih crtaca. Potvrdu da je Mucha ''kriv'' za psihodeliju imamo najvise kod Drillea . Nesreca tih fuzionista art nuvoa i stripa je da su precesto zapostavljali bazicne premise stripa kao sto su dinamika i efikasnost. Gubeci se u postovanju forme, ostajali su, sto ti kazes, ukoceni. Ali bilo je i onih koji su artizam svodili na pravu meru. Moju generaciju su odusevljavali Carlos Gimenez (Delta 99, secas se?, Luis Garcia i Jose (Pepe) Gonsales. Fernandez je, opet, mnogo vise pruzio u Vampirelli, mozda bas zbog druzenja sa Pepeom i Fontom i ostalom bandom iz Barcelone.
http://comics.imakinarium.net/notis/2009/05/090525_bcn_70s/090525_bcn_70s.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Fernando_Fernandez_(comics)

A ovde ces mozda poceti da na Fernandeza gledas drugim ocima. Jeste da smara, ali DOBRO smara.
http://jesusangelortega.wordpress.com/2009/11/

Povucen njima, ja sam nesto slicno eksperimentisao u ''Per Aspera Ad Astra''. Cak je i tekst upisala Mira Milutinovic, Dnevnikova kraljica upisivaca. Srecom, Tozina prica i moj ''arhaicni'' tekst su sakrili manjkavosti tog zanra pa je retko ko i povezao taj strip sa tim tkz stripart nuvoom.
alexts Posted - 09/02/2010 : 02:35:06
Apstraktni umetnik koji zna da crta!!??
Renky Posted - 09/02/2010 : 02:18:28
quote:
Originally posted by cat claw

@Renki
Ako cemo pravo, Fernandez je bio dobar (i prilicno svez i originalan) za ono vreme ali ga je scenario ukopao isto kao sto ni Segreljes nije imao srece.
Za umetnika se ne sekiraj, zaboravio je da stavi smajli. Ili neki svoj crtez.



Pa da, to i kažem... Svaka njemu čast na crtačkom umijeću no čemu? Bolje da je slika akotove
Što se tiče Segrellesa, on je bar radija strip za razliku od Fernandeza koji je gušija tablu nabacivanjem crteža često bez potrebe, tek toliko da popuni prostor. Iako, bolji mi je od ukočenog Segrellesa.
bagi Posted - 09/02/2010 : 00:13:05
quote:
Originally posted by all_ba

Sjećam se i ja Fernanda Fernandeza i njegovog stripa Kapetan Zora i tvojih stripova pa ih nisam iz nekakvog obzira prema tebi htio porediti da ne bi ispao smješan. Ali vidim da na finu komunikaciju uzvračaš sarkastično,
zašto te onda ne bih uporedio sa pomenutim autorom, stvarno su ti stripovi smješni u odnosu na Fernandeza. Druga stvar, ti si strip crtač, vrlo produktivan i poznat, a struge strane ne znaš koga imaš za sugovornika, pa eto da ti ja kažem, imaš pravog istinskog umjetnika koji ne prodaje svoju umjetnost, a živi od grafičkog dizajna. Ja sam apsraktni umjetnik i poštovan i uvažavan u svojoj zemlji, kako od svojih kolega tako i od kritičara likovne umjetnosti.
Ovo kako ti crtaš, pa ja sam tako crtao prije nego sam upisao (83.)Akademiju likovnih umjetnosti, a kako sad crtam, pa za tebe i mnoge strip crtače sam Rembrant u najmanju ruku.
Tražili ste dobili ste.



Uffffff...al se neko naduo...No,mogu ga shvatiti kako mu je,ovakav sam i ja poslije nekoliko porcija graha solo vulgaris...Nemojte zamjeriti,čitam ovaj i ostale topice u ovom podforumu i ne pišem često ali preko ovog posta se ne može lako preći bez komentara.
cat claw Posted - 08/02/2010 : 23:52:13
@Renki
Ako cemo pravo, Fernandez je bio dobar (i prilicno svez i originalan) za ono vreme ali ga je scenario ukopao isto kao sto ni Segreljes nije imao srece.
Za umetnika se ne sekiraj, zaboravio je da stavi smajli. Ili neki svoj crtez.
cat claw Posted - 08/02/2010 : 23:47:40
@all.ba
Zao mi je da si krivo razumeo. Samo sam hteo da naglasim da je sve bilo jaaaako davno.
Ako ti je zvucalo neprijatno, izvini.
Renky Posted - 08/02/2010 : 23:47:31
quote:
Originally posted by all_ba

Sjećam se i ja Fernanda Fernandeza i njegovog stripa Kapetan Zora i tvojih stripova pa ih nisam iz nekakvog obzira prema tebi htio porediti da ne bi ispao smješan. Ali vidim da na finu komunikaciju uzvračaš sarkastično,
zašto te onda ne bih uporedio sa pomenutim autorom, stvarno su ti stripovi smješni u odnosu na Fernandeza. Druga stvar, ti si strip crtač, vrlo produktivan i poznat, a struge strane ne znaš koga imaš za sugovornika, pa eto da ti ja kažem, imaš pravog istinskog umjetnika koji ne prodaje svoju umjetnost, a živi od grafičkog dizajna. Ja sam apsraktni umjetnik i poštovan i uvažavan u svojoj zemlji, kako od svojih kolega tako i od kritičara likovne umjetnosti.
Ovo kako ti crtaš, pa ja sam tako crtao prije nego sam upisao (83.)Akademiju likovnih umjetnosti, a kako sad crtam, pa za tebe i mnoge strip crtače sam Rembrant u najmanju ruku.
Tražili ste dobili ste.


Jel to onaj, nikad dovršeni serijal, iz Spunka? Svaka čast na sisama i dobrim nogama ali ono je isfuravanje do jaja... u negativnom smislu. Tko koga i zašto mislim da ni dan danas nikome nije postalo jasno, autoru najmanje... Nešto kao Druna, samo što ona gušta dok se hebe za razliku od čitatelja stripa Kapetan Zora koji su pohebani a nisu guštali... Možda neki.
Ostalo neću komentirati. Neka umjetnika. S nestrpljenjem očekujem bilo koji novi domaći uradak. Mišljenja sam da naši autori niti malo ne zaostaju za Europom. Ono dobro van Europe je i onako samo u tragovima.
mcn Posted - 08/02/2010 : 23:36:58
Hajde da ti, all_ba, kažem nešto za što je meni trebalo par godina da shvatim, ali mi je olakšalo život jednom kad sam shvatio:

Forum nije dobro mjesto za one koji se shvaćaju preozbiljno.

mcn
all_ba Posted - 08/02/2010 : 22:15:37
Sjećam se i ja Fernanda Fernandeza i njegovog stripa Kapetan Zora i tvojih stripova pa ih nisam iz nekakvog obzira prema tebi htio porediti da ne bi ispao smješan. Ali vidim da na finu komunikaciju uzvračaš sarkastično,
zašto te onda ne bih uporedio sa pomenutim autorom, stvarno su ti stripovi smješni u odnosu na Fernandeza. Druga stvar, ti si strip crtač, vrlo produktivan i poznat, a struge strane ne znaš koga imaš za sugovornika, pa eto da ti ja kažem, imaš pravog istinskog umjetnika koji ne prodaje svoju umjetnost, a živi od grafičkog dizajna. Ja sam apsraktni umjetnik i poštovan i uvažavan u svojoj zemlji, kako od svojih kolega tako i od kritičara likovne umjetnosti.
Ovo kako ti crtaš, pa ja sam tako crtao prije nego sam upisao (83.)Akademiju likovnih umjetnosti, a kako sad crtam, pa za tebe i mnoge strip crtače sam Rembrant u najmanju ruku.
Tražili ste dobili ste.
cat claw Posted - 08/02/2010 : 00:46:22
I ja se secam gimnazijalki, al se ne secam zasto...
all_ba Posted - 07/02/2010 : 23:00:13
quote:
Originally posted by cat claw

quote:
Originally posted by all_ba

Ti ovo sve nacrtao! Svaka čast!!! Pa čovječe, ti si najproduktivniji naš strip crtač današnjice.



Vrlo moguce. Jos ako tome dodamo oko 400 strana Porucnika Tare, preko 400 strana Kobre, preko 400 strana Ket Klou, petstotinak strana kojekakvih drugih stripova... pa, ne moze se reci da sam bio lencuga. I jos me neko par postova ranije pitao jel' mi dosta crtanja....!?


Upoznat sam ja sa tvojom velikom produkcijom, ali nisam znao da si toliko stripova o Tarzanu nacrtao. A sjećam se i kad si poćeo ozbiljnije da se baviš stripom, također, kad si dobio ponudu da radiš Tarzana. Čitao sam ja redovno i Strpoteku, Spunk i Spunk novosti, a i Yu stripa se sječam.
all_ba Posted - 01/02/2010 : 22:54:55
Strip crtač, kao i svaki umjetnik ima i može da bira što će da radi , a što ne, isto vam je to kad glumac, ako drži do sebe (i ako ima mogućnosti) bira koju će ulogu da igra,a koju ne. Slažem se, nije sve u novcu i ne može se sve za novac kupiti.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000