forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Blueberry
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 20

Peyo
Advanced Member



Croatia
10078 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 24/02/2021 : 16:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Čini mi se da je spomenut i Corto. Ima li neki od ovih novijih da nije objavljen?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20746 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/02/2021 : 17:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
pretpostavljam da će izbaciti Sfarovog Bluba,osmu knjigu XIII-ce,ove francuske Konjane i nekoliko wtf albuma.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11384 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/02/2021 : 17:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

pretpostavljam da će izbaciti Sfarovog Bluba,osmu knjigu XIII-ce,ove francuske Konjane i nekoliko wtf albuma.



Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10078 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 24/02/2021 : 18:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
WTF?

With French Touch ?
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16400 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 24/02/2021 : 18:00:57  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Čini mi se da je spomenut i Corto. Ima li neki od ovih novijih da nije objavljen?


Da, ide Dan Tarowean.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11384 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/02/2021 : 19:40:50  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by Peyo

Čini mi se da je spomenut i Corto. Ima li neki od ovih novijih da nije objavljen?


Da, ide Dan Tarowean.



Taj album Korta nije isao u Politikinom zabavniku?
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16400 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 24/02/2021 : 20:04:08  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by Peyo

Čini mi se da je spomenut i Corto. Ima li neki od ovih novijih da nije objavljen?


Da, ide Dan Tarowean.



Taj album Korta nije isao u Politikinom zabavniku?


Nije zasad.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20746 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/02/2021 : 20:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

WTF?

With French Touch ?


nebuloze tipa Idealni muškarac,Nikad ništa ne ide po planu ...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/04/2021 : 21:37:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Potaknut nedavnom objavom obog Blain/Sfarovog Blueberryja dao sam se na ponovno čitanje navodno najboljeg od serijala - sage o konfederacijskom zlatu, od Chihuahua Pearl do Arizone love. Moram priznati da sam se pomalo pribojavao kakvo će mi to sve skupa biti jer klasici BD stripa dosta loše stare, a meni Blueberry nikad nije bio baš vrh, vrh (osim crtački).

Dijelom je to osrednje mišljenje uvjetovano i čitanjem napreskokce - sa ovom sagom sam se prvi puta sreo u Comic stripu, znači od polovice Apačke trilogije, pa sam onda pročitao Chihuahuu i Čovjeka od 500000 dolara u Bookglobe albumima, pa Angel Face u Superu i na kraju Baladu za lijes, Odmetnika i Slomljeni nos kad ih je ponovno objavio Bookglobe.

Sad sam to sve pročitao po redu, jedan dan jedan album i dojmovi su puno bolji.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/04/2021 : 21:44:54  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Znači ovako:

Chihuahua Pearl, Čovjek vredan 500.000, Balada za lijes


Početak sage, još uvijek klasični Blueberry. Komplicirana radnja, bezbroj likova, bezbroj preokreta i blago. Crtež još uvijek pomalo krut, s dosta crne, table su prilično rigidne, većinom podijeljene na A i B polovicu. Super priča, možda malo pregusta za moj ukus, kraj pomalo naprasit. Ali sve skupa - top!

Odmetnik, Angel face

Ovdje je crtež već nešto slobodniji, s manje crne, table su pomalo ispremiješane, a priča je meh. Fokus radnje se sa potrage za zlatom premješta na zavjeru o ubojstvu američkog predsjednika sa Blueberryjem kao žrtvenim jarcem. Takve priče nikad nisam volio, pa tako je ne volim ni ovdje. Dobro je to i dalje, ali najslabije u cijeloj sagi.


Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/04/2021 : 22:01:28  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Slomljeni nos, Dugi marš, Fantomsko pleme

Apačka trilogija mi je vrh! Nakon faila sa zavjerom ovdje se saga vraća na pravi kolosijek i ne popušta do kraja! Zakon mi je što se ovdje istovremeno vraća i Blueberry kao lik i kao strip i što je legenda i jači nego ikada. Crtež je sad već slobodan, lepršav, table su raznolike ali konzervativne, boje žive, jarke.
A i priča mi se nekako najviše sviđa, Blueberry je sad na tragu Zagora, bori se za slobodu i pravdu, a ne kao do sada po naredbi šefova ili protiv zle sudbine čiji je pijun. Djeluje slobodnom voljom, hrabar i časan, među sebi jednakima <3

Poslednja karta, Na kraju puta

Kraj sage, kad se raščišćavaju računi. Crtački i dalje na istom nivou, s tim da mi se više sviđa Posljednja karta sa svim onim psihodeličnim bojama Svi se konci konačno vežu, Bluebery je na kraju slobodan i rehabilitiran nakon milijun spletaka i preokreta.

Zapravo je cijela ta sagusina satkana od bezbroj najnevjerovatnijih planova, protuplanova, akcija, borbi, bijegova, pucnjava. Svaki album je krcat radnjom preko svake razumne mjere, tako da na kraju kad sam pročitao sve to nisam mogao da se ne divim i Chalieru koji je sve to uspio smislit, a da koliko toliko drži vodu.

Ta gomila radnje je i najveća mana priče jer ponekad strip lijepo teče, a ponekad se zbog nedostatka stranica hrpa događaja nabije u par kadrova i onda nema onog zadovoljstva što se neki problem riješio.. jer odmah u idućem kadru dolazi drugi, još gori.

Zato mi je ko kec na desetku sjela

Arizona love

Ova epizoda je mislim nastala par godina kasnije, što se vidi po crtežu koji je malo, mrvicu slabiji i boji koja je nekako dosadna, generička. U prijašnjim albumima boje su bile jarke, žive, a ovdje dominiraju žuta i plava koje su nekako razlivene. Osim što je dosadnije obojan, mana albuma je što je i Pearl drugačije prikazana - Giraud ju je neznatno promijenio pa sad manje liči na sexy opakicu s početka, a više na neku klasičnu Moebiusvu bebastu ženu (Moebius voli crteti te mekušne ženske likove, a to Pearl ne pristaje, ona ima lijepe ali oštre crte lica).
To što sad tu zamjeram su površne stvari, zapravo me epizoda oduševila jer je pravi epilog kakav ova velika saga i zaslužuje. Radnja konačno više nije prenatrpana i sad likovi mogu dobiti zasluženi kraj, s dosta humora i malo sjete. A i fora je vidjeti kako Blueberry nakon što je nadmudrio sve one nadmoćne protivnike ipak nije mogao protiv jedne žene Ili možda ipak je? U svakom slučaju, zakon.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/04/2021 : 22:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Na kraju, pošto se pričalo i o dilemi boja/cb. Po meni definitivno boja. Jest da prvi dio sage dobro izgleda i crno bijeli, ali crtež je jako detaljan i jednostavno je lakše čitljiv s bojom, barem u ovom Bookglobe/Stripoteka formatu koji i nije toliko velik.

Po meni, za ovakav jedan klasik bi definitivno trebalo koristiti nešto veći format, kao što npr. Fibra ima za neke svoje jače naslove. Također, s obzirom da je riječ o kapitalnom djelu BD stripa, jedino razumno rješenje bi bilo štampati te malo uvećane albume sa istom epizodom i u boji i crno bijelom. Tu bi još mogao biti i koji članak s anegdotama o nastanko konkretnog albuma, kojom referencom i skicom. Takvi albumi opet ne bi imai više od recimo 120 strana i ne bi trebali bit jako skupi. I to bi definitivno bilo bolje rješenje nego još jedan nezadovoljavajući reprint.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20746 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/04/2021 : 10:58:01  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
priča u Anđeoskom licu meh? pa ti nisi normalan :)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 08/04/2021 : 11:48:15  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Znam da ljudi vole tu epizodu, meni je frend pričao o tome kao o najboljem stripu ikad

Ali neni to ne paše. Pa šta nije bit westerna sloboda, granica, rub civilizacije, da čovjek može odlučivati sam za sebe? A ovdje se uvodi taj element aparata, predsjednika, dapače, ne samo predsjednika neko i politike, zakulisnih igara, čak izbornih skupova? Ne želim to! Bezveze je!

Pazi i sam položaj Bluberija u priči Anđeosko lice vs. Fantomsko pleme - progonjeni, izbezumljeni čovjek vs. nesavladivi slobodar!
Go to Top of Page

cronos six
Advanced Member



Serbia
7893 Posts

Member since 09/09/2008

Posted - 11/04/2021 : 22:47:48  Show Profile Show Extended Profile  Send cronos six a Private Message  Reply with Quote
Prodaje li neko br.13 Chihuahua Pearl HC?

Juznjak!
Tex Willer.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20746 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/04/2021 : 09:37:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
jel ti 500 evra mnogo?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

cronos six
Advanced Member



Serbia
7893 Posts

Member since 09/09/2008

Posted - 12/04/2021 : 21:11:52  Show Profile Show Extended Profile  Send cronos six a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

jel ti 500 evra mnogo?



dusmanine

Juznjak!
Tex Willer.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3385 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 18/04/2021 : 13:08:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Nabasah slucajno na Blueberrya kojeg nisan čita ima 100 godina. Ostao mi u dobrom sjećanju kao osnovnoškolcu a i svjestan sam veličine za strip. Uzeh nasumice, Odmetnik i Marsal Blueberry (taj integral kao).

Prođem odmetnika, ne znam možda sam ja ostario al ovo nije izdržalo test vremena. Svaka čast lipo crtežu al piča je tanka da je to smješno. Zavjera je zanimljiv koncept al ovo je rang Nizzija u zreloj fazi kad je bio megasmor. Ne pomaže ni cijeli taj koncept s malo stranica, doduše fali mi drugi nastavak anđeosko lice al iskreno sad me i ne zanima, baš teški meh.

Maršal sam tek počeo, početak me udario nostalgijom, sjećam se ove prve stranice još tamo u nekoj strip reviji di su sve to davali na kapljku što me užasno frustriralo ali i držalo napetim. Puno zanimljivija priča od sapuničaste zavjere. Mada opet sve uprskano s deus ex machina tajnim skladistem slavnih švercera alkohola (nema westerna bez njih) valjda su nastavci bolji... ovdje priča bolja al je crtež slabiji u smislu akcijskih scena koje su užasno prikazane...

Sad ne znam jesam ja nasumično ubo ko prstom u govno u baš najtanje dijelove blueberry sage il sam too old for this shit.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 18/04/2021 : 21:38:43  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Bluberi je ostario, to je definitivno, ali opet.. bezveze je počet odmah s Odmetnikom. Iako ta priča o zavjeri počinje tu, zapravo je riječ o nastavku sage koja kreće s Chihuahua Pearl. Ako mu već želiš dat priliku, počmi bar s Čihuahuom.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20746 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/04/2021 : 21:47:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
meni uopšte nije ostario.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11086 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 18/04/2021 : 22:05:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Bluberi je ostario, to je definitivno, ali opet.. bezveze je počet odmah s Odmetnikom. Iako ta priča o zavjeri počinje tu, zapravo je riječ o nastavku sage koja kreće s Chihuahua Pearl. Ako mu već želiš dat priliku, počmi bar s Čihuahuom.



Zapravo počinje sa epizodom Željezni konj ( 7 ) ako me sjećanje ne vara. I ako se od Blueberryja ( nesretnim slučajem ) nešto mora priskočit onda je to prvih 6 epizoda a dalje...

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 18/04/2021 : 22:18:00  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ma to je ziheraško tumačenje. ČP je početak i gotovo! Ne treba preskakat ni prvih 6, po meni sve to valja, al za steć dojam je nalbolje uzet Švabin rudnik ili početa sa ČP pa ako ide ide.

Jer, iako ni meni Bluberi nije ostario, ipak je proizvod svog vremena - avanturistički strip rađen za dječje novine, objavljivan u nastavcima od po nekoliko stranica pa zbog toga zapravo nikad u serijalu ni nema pravog početka ni kraja (do Arizona love) nego se non stop izmjenjuju akcija i preokreti. Kao takav, danas više nije za svakoga.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11086 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 18/04/2021 : 22:24:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ma to je ziheraško tumačenje. ČP je početak i gotovo! Ne treba preskakat ni prvih 6, po meni sve to valja, al za steć dojam je nalbolje uzet Švabin rudnik ili početa sa ČP pa ako ide ide.

Jer, iako ni meni Bluberi nije ostario, ipak je proizvod svog vremena - avanturistički strip rađen za dječje novine, objavljivan u nastavcima od po nekoliko stranica pa zbog toga zapravo nikad u serijalu ni nema pravog početka ni kraja (do Arizona love) nego se non stop izmjenjuju akcija i preokreti. Kao takav, danas više nije za svakoga.



Kako ziheraško? Ako tu kreće sukob sa glavnim negativcem serijala i njegovim poslušnikom onda je već tu Blueberry upa u kolo zavjere mada to još nije svjestan. Ali dobro... davno sam čita pa možda nešto bucam no kako priskočit epizodu "General Žuta glava" ( 10 )... bar je to obavezno.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter

Edited by - Renky on 18/04/2021 22:27:26
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 19/04/2021 : 08:25:48  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ma to kažem u smislu, da glavni negativac i nije toliko bitan, pojavi se sve skupa na 3 stranice. On je samo razlog da se priča može vrtit. Ali u pravu si, kome se sviđa Bluberi, ili tko želi proučiti Bluberija bi trebao pročitati sve i uživat u tim poveznicama. A nekom kom neće sjest, vjerovatno neće sjest od kud god da počne..





Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3385 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 19/04/2021 : 10:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Ma svjestan sam ja te povezanosti... Ali priča se može ocijeniti. Odmetniku neki drugi dijelovi slagalice ne mogu pomoći u banalnosti priče sa zavjerom.
Go to Top of Page
Page: of 20 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000