forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 47 - Sjajna nebesa
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28975 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/04/2023 : 09:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Kazuhiro Kubota, glava obitelji i čovjek koji previše radi, jedne se noći automobilom sudari s mladim motociklistom Takuyom Onoderom. Jedan pogine na licu mjesta, drugi čudom preživi. Kada se Takuya probudi iz kome, njegova obitelj zapanjeno otkrije da ne pati samo od amnezije, već i da je promijenio osobnost… Svijest Kazuhira Kubote budi se u tijelu mladića, kao da mu se nudi posljednja prilika da shvati što je doista bilo važno u njegovu životu. Ali nema previše vremena: Takuyi se vraćaju sjećanja dok Kazuhirov duh nastoji ponovo stupiti u vezu sa svojom obitelji. A suživot dvije duše u jednom tijelu neće se pokazati lakim.

Orka Specijal 47 • Sjajna nebesa • 304 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jiro Taniguchi • Crtež Jiro Taniguchi • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.4.2023. • Cijena 20 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-47-sjajna-nebesa/876/




Trouble will find me

Jazzbina1
Starting Member

39 Posts

Member since 19/12/2021

Posted - 23/04/2023 : 12:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jazzbina1 a Private Message  Reply with Quote
Majstorski ispričano uz poslovično dobar Taniguchijev crtež u prikazu dualiteta osobnosti glavog/ih protagonista.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



939 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 04/05/2023 : 11:21:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jazzbina1

Majstorski ispričano uz poslovično dobar Taniguchijev crtež u prikazu dualiteta osobnosti glavog/ih protagonista.


Slažem se s Jazzbinom i dodao uz majstorski i vrlo emotivno. Sigurno ostaje u kolekciji.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1588 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 05/05/2023 : 11:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Baš lijepa i dirljiva priča gdje se koristi fantastična potka (zaposjedanje tuđeg tijela) za razrješenje obiteljskih nesuglasica i to kako opsjedatelja tako i opsjednutog. Očito su Taniguchiju važne takve teme koje je obradio i u jednako odličnima Dalekom susjedstvu i Spomenaru mog oca.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25929 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 11/05/2023 : 15:40:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Dobar!

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

igor23
New Member

Croatia
200 Posts

Member since 03/03/2020

Posted - 20/05/2023 : 05:34:33  Show Profile Show Extended Profile  Send igor23 a Private Message  Reply with Quote
7,23/10

https://www.youtube.com/watch?v=OVAA9Ov-z0k
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 31/05/2023 : 17:18:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Ovo je Taniguchi u svom punom sjaju.

Sjajna nebesa je jedna izuzetno emotivna priča o porodici, prihvatanju iznenadne smrti voljenog bića, životu, njegovim pravim vrednostima, suštini našeg postojanja.
Ispričana na jedan poseban način, kroz „borbu“ ali i razumevanje dve duše da ostanu posle teške saobraćajne nesreće u životu, da se približe svojim najmilijima, bilo u ovom svetu ili odlaskom na nebesa.

Kao što je autor napisao, želeo je uhvatiti svoju slutnju da se u životu jednog čoveka zbivaju stvari koje određuju njegov budući razvoj, i da se kroz čitav jedan život te tačke preokreta pojavljuju više puta.

Priča o ljubavi, žrtvovanju, posvećenosti ali i o greškama koje svako od nas pravi zarad sulude trke za uspehom i novcem.
Sve dok ne shvatimo da je samo vreme jedina prava valuta koju imamo. Vreme koje ćemo provesti sa najdražima.

Taniguchijev crtež izuzetan.
Emocije (posebno tuge) na licima likova, pojedini kadrovi, prikaz nebesa...

Mene je ova priča izula.
U pojedinim trenucima, posebno kada se Kubota sreće sa svojom ćerkom, sam imao knedlu u grlu.

Preporuka kao kuća.
Za kolekciju, naravno.

Carpe diem
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 20/06/2023 : 01:18:10  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Dobro je primjetio Kerempir, uz Daleko susjedstvo i Spomenar mog oca ovo dođe kao trilogija. Odličan.

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11352 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/06/2023 : 01:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SenG

Dobro je primjetio Kerempir, uz Daleko susjedstvo i Spomenar mog oca ovo dođe kao trilogija. Odličan.



Vreme je i za reprint Spomenara.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 10/07/2023 : 20:08:03  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Saobraćajna nesreća je dovela do pogibije jednog muškarca i igrom slučaja izazvala paranormalni momenat da njegova duša nije otišla na nebesa već se skrasila u telu mladića sa kojim se sudario. Jedno telo, dve svesti. Duša nije bila spremna da krene dalje jer je imala neraščišćene stvari na zemlji pošto prerana smrt nije dala šansu da se propisno oprosti od svoje voljene porodice i da im se izvini za sve ono što nikada nije uradio, a hteo je, i da kaže sve ono što mu je ležalo na srcu, a nikada nije smogao hrabrosti da kaže. Grlite svoje voljene dok imate priliku za to, jer nikada se ne zna kada će svemu tome doći kraj, a niko ne želi da ode bez poslednjeg oproštaja.

Jako lep i dirljiv strip, slažem se sa ranijim komentarima da sa Dalekim susedstvom i Spomenarom čini trilogiju (mada mene radnja stripa gde se u jednom telu nalaze dve svesti takođe podseća i na Dani što nestaju). Jiro je jedan od retkih autora čiji stripovi mogu da probude toliko emocija gde vam nije svejedno dok čitate i kao da vam svo vreme stoji knedla u grlu. Taniguchijeve pouke su mudre i on je veliki pripovedač o životu.
Go to Top of Page

Salkan
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
468 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 14/07/2023 : 23:54:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dirljiva tema, fino ispričano. Meni je ovo ustvari prva manga i nisam imao nikakvih tehničkih problema pri čitanju. Jeste mi neobičan način na koji Điro pripovjeda, vrlo direktno. Ne znam je li to uobičajena mantra kod mangi, ali je ovo vrlo pitko štivo, pa vjerovatno zato i izaziva silnu emotivnu reakciju. Ja čak i ne vidim neke specijalne komplikacije u odnosima unutar porodice/porodica, pogotovo kad znamo kako skupu cijenu plaćaju intimni životi radoholičara kao što su Japanci. Naravno, nama na ovim područjima je to samo jedna od drastičnih razlika u pogledima na život (da ne spominjem osjećaj krivice i milion puta ponovljeno 'žao mi je' koje pleše po granici iritacije), ali opet kažem, Điro igra na kartu emotivne reakcije. Pogotovo nakon iščitavanja stripa i onog pogovora/objašnjenja vezanog za mačka/ljubimce, i tu se mogu naći, tako da mi je ovo baš dobro leglo. Tačno su neke scene jače od ostatka, slažem se sa posebno emotivnim scenama nebesa i susreta sa kćerkom i psom. Sveukupno, dobro uložene pare, nek stoji u kolekciji da se buduće kupovine od istog autora imaju na šta nasloniti na polici.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6052 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 28/07/2023 : 08:05:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Vrhunski. Taniguchi opet rasturio.
Odlična premisa, dobro vođena priča, uvjerljive emocije, filigransko precizan a opet topao crtež sa omatopejama točno tamo gdje treba, i na kraju veličanstven završetak.
Scene kad se Kubota (definitivno) oprašta od svojih, kad shvati da definitivno odlazi - knedla u grlu, priznajem.

Strip koji tjera na razmisljanje u smislu ajmo dok smo živi reći i napraviti to i to, jer vrlo lako se desi da odjednom više nemožemo.

Stripčina.Taniguchi je velemajstor.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 04/08/2023 : 10:22:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Melankoličan, poetičan i postavlja bitna životna pitanja o kojima u ovom svijetu i vremenu kao da nemamo ni prostora niti volje razmišljati.

Biti toliko snažan u poruci a u potpunosti izbjeći bilokakve naznake patetike- to može samo Jiro.

9/10

Bok, kako si.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1745 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 10/09/2023 : 01:50:39  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Momci iznad sve rekli...

Taniguči je majstor da prenese emocije.
I dalje mi je Spomenar N°I, ali ovaj je jako blizu.


Resistance is futile.

Edited by - borg on 10/09/2023 01:51:51
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2460 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 19/09/2023 : 19:12:47  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Mozda i najbolji Taniguchi, stvarno sjajan strip, majstor na delu. Za mene jedno od najprijatnijih iznenadjenja godine.

Tehnicki besprekorno izdanje, hc, veliki format, sve za 10. Ovako izgleda ultimativno manga izdanje.
Go to Top of Page

gutaper
Starting Member



1 Posts

Member since 25/04/2023

Posted - 29/09/2023 : 13:14:07  Show Profile Show Extended Profile  Send gutaper a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav dragi prijatelji forumaši.
Ovo će biti moje prvo oglašavanje na forumu.
Sjajna nebesa su me naterala da napišem par reči i da Vam ih preporučim jer su mi bila ogromno iznenadjenje.
Ne, neće  biti recenzija jer svaka recenzija ovog stripa bi bila uvek suvišna i nikad do kraja dorečena.
Sjajna nebesa su satkana od tananih niti emocija i suptilnih poruka koje morate doživeti čitajući ovaj strip.
Kada bih morao da napišem neku reč rekao bih da je ovo oda životu i smrti (tačka).

Nemojte ništa znati o ovom stripu.
Ne čitajte nikakve sinopsise i recenzije.
Uzmite strip u ruke i uronite u njega.

Dodao bih još i da oni kojima su se svideli "Dani što nestaju" obavezno moraju da nabave novog Tanigučija koji ovom prilikom nadmašuje i samog sebe.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/09/2023 : 13:35:25  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Prvi upis na forumu, i to za vrhunski strip. Dobar start, dobrodošao :)
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15695 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/11/2023 : 14:22:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Nekom cudnom slucajnoscu ova knjiga, (skupa sa Potragom za izgubljenom djevojkom), mi je prilikom nabavke ostala u kutiji sa strane i eto, zaboravio sam na njih.

Danas, vise od sest mjeseci poslije, procitao sam je.

Svi su iznad sve vec rekli o ovom djelu i ne trebam dodavati nista prevec viska.

Ocito je kako je Taniguchiju jako bitna obitelj, kao uostalom i meni, te je uz malo paranormalnog napravio krasan strip.

Taniguchi u bas drugacijem pristupu stripu, od ovih do sad, sto nam je podastrijela Fibra.

Sjajna nebesa su mi za sad njegov najbolji strip, kojeg sam procitao. (Steta sto sam Nestalu djevojku ostavio za drugu po redu, ne vjerujem da ce biti ni dijelic nalik ovako dobroj prici...)

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10070 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 02/01/2024 : 18:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Postove o pročitanom koristim za iznošenje vlastitog doživljaja, a ne za pljuvanje po tuđem razmišljanju i nepotrebne brojne polemike.

Napisao sam kratki uvod zato što je moj doživljaj ovog stripa umnogome drugačiji od velike većine cijenjenih forumaša pa da me se krivo ne shvati.

Meni je ovo jedan od slabijih, možda i najslabiji Taniguchi, a koliko se mogu sjetiti sve Fibrine sam pročitao, a ponešto i izvan toga.

Ne vidim na kakva bi me to nova razmišljanja ovaj strip mogao navesti o kojima svako normalan čovjek u nešto zrelijoj dobi nije već razmišljao ili razmišlja pa gotovo svakodnevno.

Sama tema/ideja i izvedba nisu ništa posebno novo i originalno.

Jasno da će ovakva tema zbog sadržaja/gubitak voljene osobe biti dirljiva. Teško mi procijeniti koliko je igranje na kartu emocija u Taniguchijevim stripovima iskreno, ali tamo gdje su u igri roditelji i djeca, gubitak voljene osobe, tu su i emocije velike, a samim tim i odaziv publike.

Kraj mi je ovdje čak i pomalo karikaturalan, ispada da Kubota (kao da to o njemu ovisi?) nikako da ode, a onda ipak ostavlja mogućnost da će se povremeno javljati (ili možda autor sugerira to kao utjehu za obitelj).

I na kraju meni ovo nije loš strip, ipak je tu kvaliteta autora koja garantira određenu izvedbenu razinu, tako da od mene 6,7/10.

Edited by - Peyo on 02/01/2024 18:46:10
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6950 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 17/04/2024 : 14:07:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Možda sam u nekoj čudnoj fazi, ali nije me ovo dotaklo kao Taniguchijeva remek-djela uz koja se ovdje spominje (Spomenar i Susjedstvo). Lijepo, nacrtano, znalački ispričano i obojano emocijama od kojih se malo toga prelilo na mene.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000