forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 277 Posljednja kraljica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28988 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/03/2024 : 08:11:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Invalid Prvog svjetskog rata Édouard Roux, jedno od unakaženih lica, utočište pronalazi u ateljeu animalističke kiparice Jeanne Sauvage. Ona mu daje novo lice i uvodi ga u umjetnički milje koji se okuplja na Montmartreu. Édouard joj zauzvrat otkriva veličanstvenu visoravan Vercors i priču o posljednjem tamošnjem medvjedu, čijem je ubojstvu svjedočio kad je bio dijete. Usred cirka Archiane pokazuje joj Posljednju kraljicu i potiče Jeanne da stvori remek-djelo koje će joj donijeti priznanje.

U duhu velikih roman-feljtona iz 19. stoljeća, strip Posljednja kraljica isprepliće sudbine posljednjeg medvjeda na Vercorsu i Édouarda Rouxa, čovjeka unakaženog u Prvom svjetskom ratu. Kao i prethodno u stripu Vuk, čovjek i životinja ogledaju se u ovoj moćnoj pripovijesti koja objedinjuje ekološka pitanja, feminizam, ljubavnu priču i povijest umjetnosti.

Kolorka 277 • Posljednja kraljica • 240 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean-Marc Rochette • Crtež Jean-Marc Rochette • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.3.2024. • Cijena 35 Euro

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-277-posljednja-kraljica/944/


Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37420 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/03/2024 : 08:47:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Pa sad, ako se uzeo vec prijasnji, red je da se uzme i ovaj.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1247 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 25/03/2024 : 09:00:14  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Prvi pik ture...
Vuka sam bio preskocio ovo mi
deluje atraktivnije..
valjda nisu povezani na neki nacin vuk i ovo sem da je autor isti

Under construction.

Edited by - matori paraliticar on 25/03/2024 20:07:51
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15701 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/03/2024 : 09:09:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
I ovo je prezanimljivo.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2363 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 25/03/2024 : 18:27:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Vuk mi se svideo, tako da uzimam i ovo...

Carpe diem
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3801 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 25/03/2024 : 18:49:53  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Možda favorit ove ture, djeluje puno zanimljivije od Vuka

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20746 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/03/2024 : 23:32:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
peti pik ture

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25982 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 23/04/2024 : 13:29:44  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Čutljivo.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12799 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/05/2024 : 15:10:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vatrena_stenica

...


Moraš izbrisati "width=400" i "width=500" da bi ti se vidjele slike.

Također, probaj smanjiti slike, malo su ti prevelike.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

vatrena_stenica
Starting Member



15 Posts

Member since 27/04/2024

Posted - 02/05/2024 : 15:24:16  Show Profile Show Extended Profile  Send vatrena_stenica a Private Message  Reply with Quote
Videla sam. Lakše mi je bilo skloniti ceo post za sada, dok ne sredim slike.

Edited by - vatrena_stenica on 02/05/2024 15:24:40
Go to Top of Page

vatrena_stenica
Starting Member



15 Posts

Member since 27/04/2024

Posted - 02/05/2024 : 15:49:46  Show Profile Show Extended Profile  Send vatrena_stenica a Private Message  Reply with Quote
Poslednja kraljica [Jean-Marc Rochette], recimo 4/5

Zakuni se da me neće pokopati. Pretvori me u oblak!

Već par puta hoću da ostavim komentar na ovaj strip, ali mi nešto ne ide, jer ne mogu da izaberem dovoljno poetičnu rečenicu koja bi išla po tonalitetu posle ovog "pretvori me u oblak".

Priča je univerzalna, nema ničega što će vas iznenaditi (stoga neka slabašna 4), samo se iznova ponavlja:
- koliko smo otuđeni od samih sebe, od drugih i od prirode,
- kako je društvo u kom živimo trulo i uvek pozvano i spremno na kritiku svega,
- kako čovek lako osuđuje čak i onda kada ne zna ama baš ništa o predmetu osude,
- kako čovek uvek ima mišljenje o svakom ili o svemu (napisah ovo i ostavih ocenu iznad 😂, ali da se ogradim nemam mišljenje uvek i o svemu i smatram da je to skroz ok),
- kuda to ide život, a kuda umetnost?



- ljudi su uvek, ali uvek, željni krvi!



Jednom rečenicom opisano "nešto je trulo u državi Danskoj", dodala bih još - odavno, očigledno uvek i svuda.

Priča počinje "kavezom" i... tu ću stati da bih izbegla spojlere, mada u spojlere nešto ne verujem.

Dva je puta Eduard Rua završio u kavezu. Prvi put još kao dete, jer je branio dostojanstvo svoje majke i mrtve kraljice - mečke; i drugi put, jer je branio njen (mečkin) život. Postoji neka paralela između majke i mečke.

Eduard Rua je čovek koji je odrastao u Alpima nedaleko od Grenobla (mada to može biti bilo koje planinsko selo, ne bi se u ovoj priči mnogo promenilo), čovek koga je majka vaspitala da tu planinu i bića u njoj poštuje i bude duboko povezan sa njima, da ljude izbegava, jer ljudi su pošast. Dobra mi je scena na 15. strani - dok majka Eduardu sve to izgovara, klinci iz sela kamenuju poslednju kraljicu koja leži mrtva na ulici. Jer lako je kamenovati džina koji ne može da uzvrati.

Eduarda zatim pratimo u rovovima u prvom svetskom ratu u kom mu biva unakaženo lice i od tada je primoran da nosi kesu/džak preko glave (kao Scarecrow). Kući se ne vraća kako ga majka ne bi videla unakaženog, počinje da pijanči, jer šta mu je preostalo od života do flaše (jbg, ljudi su slabašna bića i uvek nađu način da se samosažaljevaju).


Taj mrak u njegovom životu i otuđenost od njegove "prirode" i prirode traje dok ne upozna Žan Sovaž, umetnicu, koja kad ne radi na svojim skulpturama, pravi ljudima novo lice kako bi mogli da nastave s kakvim takvim životom. Eduard prihvata Žaninu ruku. Upoznaje noćni, boemski i sirotinjski pariski život. I kao što to uvek biva, svako se boemsko palamuđenje mora završiti nekim Zvonkom Bogdanom. (Da se ogradim, nemam ništa protiv čoveka, ali očigledno svako ima svog Zvonka Bogdana)



Par stranica kasnije, ispostaviće se da i Eduard ima šta da ponudi svojoj isceliteljki.




Što se crteža tiče... uh, trebalo mi je 30ak strana da se naviknem na Rošetov crtež i mračne tonove. Nerviralo me i njegovo konturisanje u početku. Paleta boja je isprva dosta sumorna, preovlađuju braon i siva, i neka sivo-zelena. Pomislila sam - neće valjda svih 250 stranica biti u ovakvom mraku. I čovek me razuverio prikazima vatre i predelima koji vas odmah podsete zbog čega volite planinarenje i pentranje po tom kamenju i kršu i zbog čega volite da gledate prizore u kojima je vreme zamrznuto, a ljudi gotovo da nema.

Pročitah na netu i da je prvi uspon na Egij bio davne 1492. godine i da se verovatno smatra prvim tehničkim usponom ikada. Sledeći put Egij je popet tek 1834. godine, pa od tada kreće lavina uspona. A onda 1957. kreće totalni cirkus. Na već obrušenom vrhu se pravi pista, tj. heliodrom valjda, da bi se buržujske guzice bez muke spustile i na ovo parče Zemlje. Valja proveriti da li je još uvek u funkciji da biste možda i vi spustili nekad svoju kad bude za sirotinju, cena mora kad tad pasti, jer "zlatne" guzice odoše u svemir.

E, ovo se nalazi iza ove Rošetove priče - ljudi su pošast! I sad svako od nas treba da doda, u već poznatom maniru, "ali, nismo svi... nisam ja".

P.S. Na netu takođe videh i nečiji komentar da je ovo više "ženski" strip. Nemam pojma po čemu. Valjda ako ima malo neke romantike i lepote odmah se lepi pridev "ženski". Jedino po čemu bi u mojim očima ovo bio "ženski" strip jeste taj plemenski "žena-veštica" vajb koji prožima deo stripa, jer sve smo mi pomalo veštice. (wink wink nudge nudge)


Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000