forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Jel ima netko iz Češke (ili Slovačke) ovdje!???
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 15/04/2024 : 18:56:09  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Promijenio sam ime topika, jer imam pitanje za Čehe ili Slovake!!!

Imam pitanje za nekog forumaša koji živi u Češkoj ili Slovačkoj.....ili ako barem znate nekoga tko živi u Češkoj ili Slovačkoj!!!!

Zanima me, ako može netko da pogleda (posudi) knjigu u knjižnici sa naslovom MILOŠ VALA i okači par fotografija iz te knjige ovdje!??









Jer meni to izgleda ko neki erotski roman....zanimljiv mi je zbog toga, jer izgleds da je crtež radio RAJKO ŠUBIC pa bi volio vidjeti njegove crteže iz te knjige. U Sloveniji taj Rajko Šubic nije baš poznat slikar a po onome malo po čemu je poznat to su slike konja, slike oranja, krajina, portreti,....a nikad nitko nije spominjao da je crtao akte, erotiku,....o njemu se zna da je 1927 i 1928 živio u tadašnjoj ČeškoSlovačkoj i izgleda da je tamo imao zanimljivi život i crtao stvari koje nije crtao kasnije u Jugoslaviji. Želio bi odkriti nešto više o njemu što se zna o njemu npr u Češkoj ili Slovačkoj. Da li je nacrtao i neke druge knjige?

Edited by - 1Euro on 28/04/2024 11:01:37

Lukeruk
Junior Member



Serbia
376 Posts

Member since 17/01/2018

Posted - 23/04/2024 : 13:12:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Lukeruk a Private Message  Reply with Quote
Tesko da moze da vredi puno vise. Neki crtezi (skice, krokiji) Pikasa su prodavani po nekoliko stotina evra.
Ali lep je crtez - bolji je crtac i graficar nego slikar.
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

747 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 23/04/2024 : 14:23:57  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
zanimljiv ulov. i ja sam naletio na jednu litografiju nedavno, poslikat ću pa ako ima netko tko zna procijeniti ili barem reći nešto o njoj
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12969 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 23/04/2024 : 14:44:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Najbolje bi bilo da se javite mailom na neku galeriju u RH. Da ukratko napišite da imate nešto za što smatrate da je to vrijedno i da molite neku kontakt adresu koja bi vammogla dati neku procjenu. Tako to ide, uglavnom...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/04/2024 : 15:34:57  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by njofra32

zanimljiv ulov. i ja sam naletio na jednu litografiju nedavno, poslikat ću pa ako ima netko tko zna procijeniti ili barem reći nešto o njoj



poslikaj i pokaži da vidimo o čemu se radi.

Inače da, veseli me, da imamo i kod nas u Sloveniji i kod vas u Hrvatskoj (npr Barac Pervan) sve bolje i bolje avkcije. Ima tu dobrih prilika i zanimljivih stvari da se nađe npr kod Glavan, Philadria, Barac Pervan,...tako da ne treba uvijek u inozemstvo da se prate avkcije, uz to ove naše avkcije bave se našim predmetima što je nama zanimljivije nego kupovati njemačke, avstrijanske, francuske,...predmete.
Sa malo sreče može se pronači puno toga zanimljivoga, nikada se ne zna , uvijek se isplati baciti oko i na neke buvljake i slično
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/04/2024 : 15:38:17  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Najbolje bi bilo da se javite mailom na neku galeriju u RH. Da ukratko napišite da imate nešto za što smatrate da je to vrijedno i da molite neku kontakt adresu koja bi vammogla dati neku procjenu. Tako to ide, uglavnom...



jel to odgovor meni ili njofri32?

Ako je meni, ovaj slikar je slovenski pa ako več, onda bi bilo dobro da kontaktiram NUK (narodno univerzitetnu knjižnicu) ili neku galeriju u Sloveniji,...tako da hvala na savjetu!

A ako je za njofru32 onda da, neka pita kod njih a može pokazati i ovdje da vidimo o čemu se radi
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12969 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 23/04/2024 : 16:16:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Tako je, u svakom slučaju valja se informirati, a umjetničke galerije su većinom susretljive i rado pomažu gdje mogu.
Go to Top of Page

Lukeruk
Junior Member



Serbia
376 Posts

Member since 17/01/2018

Posted - 23/04/2024 : 16:30:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lukeruk a Private Message  Reply with Quote
Imas ovde jos njegovih radova, pa mozes da uporedis cene i steknes jos bolji uvid.
https://www.njuskalo.hr/antikviteti/rajko-subic-1900-1983-ex-librisi-crtezi-grafika-bakropisi-14-kom-oglas-43427603
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/04/2024 : 18:41:38  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lukeruk

Imas ovde jos njegovih radova, pa mozes da uporedis cene i steknes jos bolji uvid.
https://www.njuskalo.hr/antikviteti/rajko-subic-1900-1983-ex-librisi-crtezi-grafika-bakropisi-14-kom-oglas-43427603






Ovo je sjajno!! Hvala ti na tome, idem odmah kontaktirati prodavača!

Jeste malo kao da me netko šutnuo nogom u jaja jer sam mislio da to vrijedi više ali nema veze, ovo želim kupiti pa če mi biti lijepa kolekcija uz razglednicu. Možda če jednom ovaj slikar steči na popularnosti pa če i ovo vrijediti više ako ne, preživit ču tih 250 eura.
Go to Top of Page

Lukeruk
Junior Member



Serbia
376 Posts

Member since 17/01/2018

Posted - 23/04/2024 : 18:54:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Lukeruk a Private Message  Reply with Quote
Vodi samo racuna o tome da su oko polovine ovih radova, grafike, odnodno bakropisi. To je dakle vrsta stampe, doduse u ogranicenim, malim tirazima, te cesto nema kolekcionarsku vrednost kao, recimo, crtez ili akvrel.
I za ovo sto si vec kupio bih rekao da je pre u pitanju grafika nego crtez, ali to opet ne mogu da tvrdim samo na osnovu fotografije.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/04/2024 : 19:09:27  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lukeruk

Vodi samo racuna o tome da su oko polovine ovih radova, grafike, odnodno bakropisi. To je dakle vrsta stampe, doduse u ogranicenim, malim tirazima, te cesto nema kolekcionarsku vrednost kao, recimo, crtez ili akvrel.
I za ovo sto si vec kupio bih rekao da je pre u pitanju grafika nego crtez, ali to opet ne mogu da tvrdim samo na osnovu fotografije.



gle nisam neki majstor za grafike i to ali meni izgleda kao ručni rad, pogledaj gdje sam označio crvene krugove pa češ vidjeti da se išlo preko crte, uz to crte su vučene rukom a ne ravnilom tako da nisu ni sasvim ravne, uz to crnilo mi izgleda isto kao ono sa kojim je pisan i tekst, mislim ista jačina crnine, nije tamnije ili svetlije,....a i u opisu avkcije je pisalo da se radi o ručno narisanoj razglednici,....ja je imam priliku uzeti u ruke i meni izgleda kao nacrtano a ne otisnuto a sad da li sam u krivu ne znam. Možda jednom provjerim u nekoj galeriji ili u muzeju ali meni stvarno izgleda kao ručni rad, ono po mom mišljenju.....jel ti znaš na koji način mogu provjeriti? Recimo ako pogledam lupom ili svijetlom, šta trebam vidjeti? Po čemu se trebaju razlikovati?

Go to Top of Page

Lukeruk
Junior Member



Serbia
376 Posts

Member since 17/01/2018

Posted - 23/04/2024 : 20:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Lukeruk a Private Message  Reply with Quote
To sto si oznacio, to ne igra ulogu. Ako na originalnoj ploci crtez ide preko crte, ici ce i na otisku.
Ali mozes mozda da se pouzdas u opis aukcije, ako je prodavac strucan i naravno iskren. I to sto je boja ista, to ti takodje ide u prilog.
Ako je crtez u pitanju, ove tanke linije su radjene ostrim, tankim perom i moralo bi negde biti tragova izrisanog (izgrebanog) papira - recimo kod senke ispod desne noge muskarca, gde se linija na momente gubi. Dakle ako ima tih ogrebotina negde, onda je definitivno u pitanju crtez, ali ako ih nema, to opet nista ne znaci.
Ja sam pretpostavio da je grafika, cisto logicki, jer prakticnije je da nacrta na ploci i odstampa vise komada, kako bi mogao da salje i drugima - tada su se pisma i razglednice cesto slali. Opet ne mora nista da znaci.
...

Mozda jos i na osnovu teksta i osobe kojoj je razglednica poslata, mozes da pokusas da zakljucis, je li "vredna" crteza, ili je ipak neka "random" prica.
Go to Top of Page

Lukeruk
Junior Member



Serbia
376 Posts

Member since 17/01/2018

Posted - 23/04/2024 : 21:21:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Lukeruk a Private Message  Reply with Quote
Sad gledam ovo nebo, ove linije horizontalne. Na pocetcima linija, kada se spusti pero, ono pusti malo vise boje i tu ce linija biti deblja, malo zamrljana, kao sto je ovde slucaj. Kod bakropisa ili bakroreza ne bi trebalo da se to tako desava, jer nema boje i razlivanja, vec se grebe po bakarnoj ploci i prave udubljenja u vidu linija.
Sad pogledaj linije uz levu ivicu slike, linije neba. Da li su ovi tamni delovi posledica razlivanja boje, ili izgledaju jace/tamnije jer tu na pocetku postoji jos jedna kratka linijica, nastala tako sto se pero spustilo na papir pre nego se ruka do kraja vratila u pocetni polozaj za crtanje sledece linije? Da li sam umeo da objasnim, ne verujem.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/04/2024 : 23:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
mislim da sam skužio šta si htio objasniti u vezi linija i neba i pogledat ču sutra povečalom da li se tu može nešto razabrati.
Inače ovaj prodavač ima svoju aukcijsku kuču gdje pravi dva puta na godinu avkcije i to več nekih 10 ili više godina. Ta avkcijska kuča se zove Philadria i ovo im je mislim da bila 31. dražba do sada i svaki put imaju oko 600-1000 predmeta vezanih na filateliju i oni su kao neki pojam u Sloveniji što se tiče filatelije, tako da vjerovatno su dobro provjerili o čemu se radi i oni su napisali da se radi o ručno narisanoj razglednici i to piše i na samom kartonu ispod razglednice kako su mi poslali i na originalnom računu koji su mi poslali, i na dražbenom katalogu kojeg su mi poslali u kojem su rezultati, tako da nemam razloga da sumnjam. A uz to ne radi se o nekim velikim novcima ili ne znam o kako slavnom slikaru,.. ali mogli su i oni pogriješiti ali nekako sumnjam, mislim da se ipak radi o ručno narisanoj razglednici. Ali svejedno nije naodmet da smo oprezni, da provjerimo, d ase uvjerimo,...možda i nekom drugom pomognemo da ljudi znaju na što je potrebno obratiti pažnju kod tih stvari.
Što se tiče samog motiva slike, taj motiv se nekako uklapa u priču, jer ovaj slikar je svojoj prijateljici poslao saučešče za smrt njezinog oca pa je naslikao neki par (možda njih dvoje ili dvojicu nekih ljudi momka i curu) na kojoj momak kao da tješi djevojku u njezinom teškom trenutku (iako meni malo vuče i na to da je taj momak želi poljubiti, što ne bi bilo prikladno za ovu situaciju). Ali svejedno bolje da je poslao ovo nego da je poslao običnu razglednicu Beča npr ili tramvaja, ipak je on ilustrator pa je htio nekako osobno da to pokaže i izvede. E sad, u slučaju da se radi o grafiki onda bi trebalo da piše na drugoj stranici tko je autor tog crteža i zašto bi taj slikar ilustrator poslao razglednicu tuđeg autora kada sam ume da crta, nema logike a tada je njemu bilo oko 20 godina i bio je student pa nije bio toliko poznat da bi več tada prodavao svoje grafike koje bi služile za razglednice koje bi se prodavale u samom Beču, kada u Beču sigurno ima puno boljih i poznatijih slikara od njega.
A još jedna stvar je zanimljiva, ako bi se radilo o običnoj grafiki nekog drugog slikara zašto bi se ta razglednica očuvala 104 godine....morala je nekome dosta značiti da su je očuvali svih tih 104 godina...mislim ne čuva se tek tako svaka obična razglednica, mora da je netko prepoznao neku vrijednost, ljepotu, smisao, poantu,...i čuvao tu razglednicu 104 godine sve do danas ( a čuvat če se i dalje).

Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 24/04/2024 : 00:09:13  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Još mi je jedna stvar zanimljiva:

-ova je razglednica bila poslana 1920 godine u JUGOSLAVIJU (ali tada se ta zemlja zvala Kraljevina SHS, a Kraljevina Jugoslavija se zvala tek 1929 )...zašto onda več 1920 Jugoslavija a ne SHS? Očito su več tada zemlju zvali Jugoslavija iako su se zvanično zvali SHS, zanimljivo zar ne?

I još jedna stvar je zanimljiva ili bolje rečeno neobična:

-Razglednica je bila poslana iz Beča (Wien) u Ljubljanu (Laibach) ali na razglednici ima žig Maribora (zašto ne Ljubljane)?
Možda zbog toga jer je sedež Pošte u Mariboru, pa je razglednica najprije stigla tamo, pa su je žigosali pa onda slali dalje za Ljubljanu, to bi imalo smisla ali onda bi svaka razglednica iz inozemstva za Sloveniju ili Jugoslaviju trebala imati žig Maribora ali sigurno nemaju.....mislim zanimljivo iz filatelističkog istraživanja.

Možda ču pitati nekog filatelistu da mi objasni to u vezi Jugoslavije i Maribora
Go to Top of Page

Lukeruk
Junior Member



Serbia
376 Posts

Member since 17/01/2018

Posted - 24/04/2024 : 00:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Lukeruk a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam da je to njegova sopstvena grafika, ne drugog autora, ali sad je to nebitno. Jer ako je prodavac ozbiljna firma, nema razloga za brigu, niko se ne bi kompromitovao na taj nacin. Ja bez veze pravim paniku.
To sto je crtez upotrebljen kao razglednica, po meni daje posebnu vrednost, mozda ne toliko materijalnu, ali svakako lepa je prica u pitanju.

Edited by - Lukeruk on 24/04/2024 00:39:40
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/04/2024 : 13:52:19  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Saznao sam zašto je na razglednici žig Maribora (umjesto Ljubljane) jer kako sam i mislio radi se o cenzurnom žigu, što je bio običaj tada a ideja o Jugoslaviji očito je bila več u Austrougarskoj, kao o južno slovanskim zemljama, pa onda sledi logični zaključak i ime Jugo-Slavija ono Južni slaveni...iako mislim da je to dosta rijedko da se to več tada koristilo jer ipak su tek prije dvije godine osnovali novu zemlju koj ase zvala najprije DRŽAVA SHS (mijesec dana) a onda kasnije i Kraljevina SHS 1918-1929 a tek 1929 Kraljevina Jugoslavija, dok je ovdje 9 godina prije toga taj čovjek napisao Jugoslavija,...mislim ipak se radi o 9 godina a ne 9 dana,....što ond anisu več tad anazvali zemlju Jugoslavija nego su je zvali SHS,....mislim da je to ipak rijedko da su več tada koristili ovo ime Jugoslavija, zvuči nekako patriotski, neki su bili za SHS a neki očito za Jugoslaviju več tada,...ova je razglednica bila očito prije svoga vremena.
Što se tiče cijene, oni na Sloart su mi rekli da vrijedi 200 eura (ne znam tačno kako su došli do te brojke, ali ok ja sam je ionako platio 50) a u Škofjeloškom muzeju mi je neki kustos rekao da vrijedi 150 eura (ne znam ni za njega kako je došao do te brojke) ali izgleda ovako nekako se kreču cijene, no ja je ionako neču prodati ali ako je budem jednom prodavao očekujem nekih 300 minimalno inače ne ide nigdje)
Go to Top of Page

nebkv
Starting Member

Serbia
76 Posts

Member since 30/11/2009

Posted - 26/04/2024 : 21:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send nebkv a Private Message  Reply with Quote
Drzava SHS je bila tvorevina nastala na prostoru danasnje Slovenije,Hrvatske i BiH
Tada je postojala Kraljevina Srbija
Sjedinjenjem Drzave SHS i Kraljevine Srbije nastaje Kraljevina SHS
Dosta ljudi to ovde ne zna
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

747 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 26/04/2024 : 21:59:07  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
još kad bi se ja sjetio kako aplodati slike
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

747 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 26/04/2024 : 22:13:23  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
https://ibb.co/hfLzQvL
https://ibb.co/ZgZX8nX
https://ibb.co/zhx6ny0
https://ibb.co/zPV9NhY
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

747 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 26/04/2024 : 22:15:09  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
evo linkova, to je najbolje što znam ovaki trijezan sad uradit
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

747 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 26/04/2024 : 22:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
možda nisam dovoljno proučavao, ali dao sam si truda, nisam naišao da je ovo djelo kopija ili da ima više primjeraka...
doduše, možda ili vjerojatno nisam najbolji proučavatelj ili gugl-majster, no ova slika mi se čini jako zanimljiva, pa ako tko ima bolje oko od moga, neka prokomentira

znači Bazilika u Ravenni, u Italiji, napravljena ili tko zna šta iz specifične pozicije, iz specifičnog kuta....

Edited by - njofra32 on 26/04/2024 22:27:21
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1406 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 27/04/2024 : 10:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by njofra32

možda nisam dovoljno proučavao, ali dao sam si truda, nisam naišao da je ovo djelo kopija ili da ima više primjeraka...
doduše, možda ili vjerojatno nisam najbolji proučavatelj ili gugl-majster, no ova slika mi se čini jako zanimljiva, pa ako tko ima bolje oko od moga, neka prokomentira

znači Bazilika u Ravenni, u Italiji, napravljena ili tko zna šta iz specifične pozicije, iz specifičnog kuta....



Umjetnički bezvrijedna grafika koja je, kako se čini, visjela na zidu neke građevinske firme. Monetarna vrijednost možda 5 eura.
Nemojte, ljudi, bacati novce na nešto u što se ne razumijete.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

747 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 27/04/2024 : 20:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
zašto misliš da je bezvrijedna? đabe sam je nabavio.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1406 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 28/04/2024 : 09:30:13  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Pa zato sto to nije ni napravljeno da bi imalo neku vrijednost. Rutinerski rad anonimnog umjetnika, za jeftinu, masovnu produkciju. Zamjena okvira bi kostala vise nego sama grafika.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12226 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 28/04/2024 : 10:54:56  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Promijenio sam ime topika, jer imam pitanje za Čehe ili Slovake!!!

Imam pitanje za nekog forumaša koji živi u Češkoj ili Slovačkoj.....ili ako barem znate nekoga tko živi u Češkoj ili Slovačkoj!!!!

Zanima me, ako može netko da pogleda (posudi) knjigu u knjižnici sa naslovom MILOŠ VALA i okači par fotografija iz te knjige ovdje!??









Jer meni to izgleda ko neki erotski roman....zanimljiv mi je zbog toga, jer izgleds da je crtež radio RAJKO ŠUBIC pa bi volio vidjeti njegove crteže iz te knjige. U Sloveniji taj Rajko Šubic nije baš poznat slikar a po onome malo po čemu je poznat to su slike konja, slike oranja, krajina, portreti,....a nikad nitko nije spominjao da je crtao akte, erotiku,....o njemu se zna da je 1927 i 1928 živio u tadašnjoj ČeškoSlovačkoj i izgleda da je tamo imao zanimljivi život i crtao stvari koje nije crtao kasnije u Jugoslaviji. Želio bi odkriti nešto više o njemu što se zna o njemu npr u Češkoj ili Slovačkoj. Da li je nacrtao i neke druge knjige?


Edited by - 1Euro on 28/04/2024 11:03:07
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000