forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/09/2023 : 20:51:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Robert Bryndza:HLADNA KRV

[url=https://imgbb.com/][/url]

U Temzi je nađeno tijelo muškarca spakirano u torbi, prepiljenih udova i odsječene glave, a uskoro će se ustanoviti da je još jedno tijelo ubijeno i ostavljeno na taj posebno okrutan način. Detektivka Erika Foster i njen tim kreću u akciju...
Vrlo dobra knjiga. I ovdje imamo situaciju da se identiteti ubojica vrlo rano otkrivaju (odnosno vrlo rano se počinje otkrivati da te osobe imaju nekakve veze sa ubojstvima, a kasnije je to i potvrđeno) tako da paralelno pratimo njihove umove i način razmišljanja te potragu detektivke Foster. Također treba reći da se njihov krvavi pir tu ne završava, a također će na kraju biti izvršena otmica djece jednog od šefova policije.
Kao što znate, portreti negativaca su mi jako bitni. Način na koji su njihovi umovi prikazani i kako funkcioniraju smatram jednim od bitnijih dijelova knjige. Ovdje odnos između dvoje kriminalaca/ubojica ima odnos između glavnoga, okrutnoga i sadističkog manijaka i njegove podložne, plašljive i nesigurne djevojke koja je spremna napraviti sve što on želi. Taj odnos između "velikog vođe" i "male preplašene curice" je stvarno odlično napravljen. S druge strane detektivka Foster se bori sa svojim demonima, veza sa Petersonom je u kritičnoj fazi i ne zna se hoće li se spasiti ili ne, odbila je promaknuće jer nije htjela biti "zatrpana papirima cijeli dan" ali sada kada i dalje radi na slučaju, osjećaji frustracije što im ubojica(e) izmiče iz ruku sve je veći i veći.
Knjiga je čist' ok. Sam zaplet je dinamičan, međuljudski odnosi su dobro opisani, kriminalci su zanimljivi (makar nemaju baš veliku karizmu) i sve to zajedno funkcionira vrlo dobro.

Ocjena:7/10


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6984 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/10/2023 : 00:12:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ima već dva tjedna da je Jon Fosse dobio Nobelovu nagradu za književnost za 2023. godinu.

https://www.npr.org/2023/10/05/1203690242/norwegian-playwright-jon-fosse-wins-the-2023-nobel-prize-in-literature

U hrvatskom prijevodu postoje dvije zbirke njegovih drama: Netko će doći i Majka i dijete, te dva romana: Jutro i večer i Drugo ime (koji obuhvaća prva dva dijela Septologije, autorovog magnum opusa). Potonji je iz tiska prigodno izašao svega nekoliko dana prije objave dobitnika Nobela. Ne znam kakva je situacija na srpskom?

Čitam Majku i dijete i nakon dvije drame zadovoljan sam pročitanim, ali ako je vjerovati kritikama to je tek zagrijavanje za njegove prozne tekstove. Bumo videli.


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 20/10/2023 00:13:27
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3595 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 20/10/2023 : 19:14:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Okean more (Alesandro Bariko)


Gostionica ni na zemlji ni na vodi je mesto koje okuplja živopisne likove koji tragaju za nečim, za onim neuhvatljivim i nedostižnim. Nadrealno bogat roman koji počne kao prelepa poezija da bi kasnije postao prelepa proza. Autor kombinuje više različitih stilova i naracija kako bi pričao o moru, okeanu, umetnosti, ljubavi, životu, pre svega o životu, o okeanu života.

Davno nisam iščitao ovako lepo napisanu knjigu, prelepo štivo koje pleni dušu. Magično.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6984 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 24/10/2023 : 08:52:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Sadašnja supruga mi je preporučila Ocean more još dok smo bili u srednjoj školi, ali nikako nije dolazila na red. I onda sam je, godinama poslije, u nekom trenutku uzeo u ruke, pročitao nekih 50-ak strana i rekao joj da je to potpuno bezveze. Fast forward još nekih 5-6 godina, nalazim u antikvarijatu prvo hrvatsko izdanje i kupujem supruzi za poklon. Knjiga dolazi, a kako sam u međuvremenu pročitao neke druge Bariccove knjige i svidjele su mi se, odlučujem joj dati još jednu šansu i ostajem bez teksta. Predivna, predivna knjiga.


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 24/10/2023 08:52:37
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4640 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 27/10/2023 : 15:40:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
meni se sve cesce desava... baš to.

kao knjiga iz srednje skole, sa faksa, poklon ... koji sam smatrao hmm, i onda s vremena na vreme pakujem sve te knjige i selim ih non stop... i nadjem nesto poput tog Barika... i uzmem u ruke i samo booom... pocepa me lagano.

kao da tada nisam bio zreo za knjigu ili su mi interesovanja bila skroz drugacija, ali ona je cekala i eto nasli smo se ...




sangue navajo
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24721 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/10/2023 : 17:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ajmo znalci, jedan savet mi je potreban. Ćerka za završni maturski iz engleskog treba da izabere i pročita jednu od ovih knjiga. Pitala me je za savet, ja imam svoje favorite, ali dosta njih mi je nepoznato. Da li biste mogli da u jednoj-dve rečenice (ne)preporučite nešto sa ove liste? Pošto će imati isti zadatak i za nemački, francuski i italijanski, bolje neka ne toliko obimna knjiga, ili barem nešto što se "lakše" čita. Hvala!

Post-colonial literature
• Passage to India by E.M. Foster (1924)
• Portrait of an Artist of the Floating World by Kazuo Ishiguro (1986) • The Joy Luck Club by Amy Tan (1989)
• Snow Falling on Cedars by David Guterson (1994)
• The God of Small Things by Arundathi Roy (1997)
• The Namesake by Jumpa Lahiri (2003)
• Brooklyn by Colm Toibin (2009)
• Everything You Have Never Told Me by Celest Ng (2014)
• On Earth we’re Briefly Gorgeous by Ocean Vuong (2019)
• Crying in H Mart by Michelle Zauner (2021)
• Assembly by Natasha Brown (2021)
• The Promise by Damon Galgut (2021)

British literature

• Pride and Prejudice by Jane Austen (1813)
• Oliver Twist by Charles Dickens (1836)
• Jane Eyre by Charlotte Brontë (1847)
• Great Expectations by Charles Dickens (1860)
• Little Women by Louisa May Alcott (1869)
• Jacob’s Room by Virginia Woolf (1922)
• Orlando by Virginia Woolf (1928)
• A Room of One’s Own by Virginia Woolf (1929)
• The Cement Garden by Ian McEwan (1978)
• Oranges are not the only Fruit by Jeannette Winterson (1985)
• The Fifth Child by Doris Lessing (1988)
• The Remains of the Day by Kazuo Ishiguro (1989)
• Atonement by Ian McEwan (2001)
• Girl Meets Boy by Ali Smith (2007)
• The Children Act by Ian McEwan (2014)

African-American literature

• Their Eyes Were Watching God by Zora Neale Hurston (1937)
• Giovanni’s Room by James Baldwin (1956)
• Sula by Toni Morrison (1973)
• If Beale Street Could Talk by James Baldwin (1974)
• The Color Purple by Alice Walker (1984)
• Jazz by Toni Morrison (1992)
• Paradise by Toni Morrison (1997)
• Ruined by Lynn Nottage (2008)
• Clybourne Park by Bruce Norris (2010)
• Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie (2013)
• Sweat by Lynn Nottage (2015)
• Underground Railroad by Colson Whitehead (2016)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 27/10/2023 17:36:44
Go to Top of Page

Macbeth
Junior Member



361 Posts

Member since 19/08/2022

Posted - 27/10/2023 : 20:11:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Macbeth a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Ajmo znalci, jedan savet mi je potreban. Ćerka za završni maturski iz engleskog treba da izabere i pročita jednu od ovih knjiga. Pitala me je za savet, ja imam svoje favorite, ali dosta njih mi je nepoznato. Da li biste mogli da u jednoj-dve rečenice (ne)preporučite nešto sa ove liste? Pošto će imati isti zadatak i za nemački, francuski i italijanski, bolje neka ne toliko obimna knjiga, ili barem nešto što se "lakše" čita. Hvala!

Post-colonial literature
• Passage to India by E.M. Foster (1924)
• Portrait of an Artist of the Floating World by Kazuo Ishiguro (1986) • The Joy Luck Club by Amy Tan (1989)
• Snow Falling on Cedars by David Guterson (1994)
• The God of Small Things by Arundathi Roy (1997)
• The Namesake by Jumpa Lahiri (2003)
• Brooklyn by Colm Toibin (2009)
• Everything You Have Never Told Me by Celest Ng (2014)
• On Earth we’re Briefly Gorgeous by Ocean Vuong (2019)
• Crying in H Mart by Michelle Zauner (2021)
• Assembly by Natasha Brown (2021)
• The Promise by Damon Galgut (2021)

British literature

• Pride and Prejudice by Jane Austen (1813)
• Oliver Twist by Charles Dickens (1836)
• Jane Eyre by Charlotte Brontë (1847)
• Great Expectations by Charles Dickens (1860)
• Little Women by Louisa May Alcott (1869)
• Jacob’s Room by Virginia Woolf (1922)
• Orlando by Virginia Woolf (1928)
• A Room of One’s Own by Virginia Woolf (1929)
• The Cement Garden by Ian McEwan (1978)
• Oranges are not the only Fruit by Jeannette Winterson (1985)
• The Fifth Child by Doris Lessing (1988)
• The Remains of the Day by Kazuo Ishiguro (1989)
• Atonement by Ian McEwan (2001)
• Girl Meets Boy by Ali Smith (2007)
• The Children Act by Ian McEwan (2014)

African-American literature

• Their Eyes Were Watching God by Zora Neale Hurston (1937)
• Giovanni’s Room by James Baldwin (1956)
• Sula by Toni Morrison (1973)
• If Beale Street Could Talk by James Baldwin (1974)
• The Color Purple by Alice Walker (1984)
• Jazz by Toni Morrison (1992)
• Paradise by Toni Morrison (1997)
• Ruined by Lynn Nottage (2008)
• Clybourne Park by Bruce Norris (2010)
• Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie (2013)
• Sweat by Lynn Nottage (2015)
• Underground Railroad by Colson Whitehead (2016)



Moji favoriti (koje sam obradio i za faks):

- The Joy Luck Club
- Pride and Prejudice
- Jane Eyre (jedna od najdražih)
- A Room of One's Own

Anti-preporuka za Oranges are not the only fruit, meni je ta knjiga užasna premda je relativno kratka.
Toni Morrison ne bih preporučio jer je dosta zahtjevna, nema potrebe komplicirati ako se to ne traži.

Zapravo ovo što se meni sviđa nije uopće kratko, ali je vrlo zahvalno za analizu.
Dosta kolegica hvali Passage to India, nisam to stigao pročitati.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 27/10/2023 : 21:11:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Ajmo znalci, jedan savet mi je potreban. Ćerka za završni maturski iz engleskog treba da izabere i pročita jednu od ovih knjiga. Pitala me je za savet, ja imam svoje favorite, ali dosta njih mi je nepoznato. Da li biste mogli da u jednoj-dve rečenice (ne)preporučite nešto sa ove liste? Pošto će imati isti zadatak i za nemački, francuski i italijanski, bolje neka ne toliko obimna knjiga, ili barem nešto što se "lakše" čita. Hvala!



Ah, prijatelju, ne znam za "znalce" al ja čim čujem, vidim, ili osetim termin "postkolonijalna literatura" imam vrlo zdrav impuls da bacim listu u smeće. Ako se takve stvari predaju danas u obrazovnim institucijama, nije ni čudo da ljudi koji dolaze odatle ne znaju mnogo. (Odnosno, mislio sam da je to rezervisano za američke univerzitete, sa kojih oni koji dolaze stvarno u proseku ne znaju mnogo o temi koju su učili.)

Baldwin je odličan, iako zamišljam da je u ovoj konkurenciji tako poguran ZATO što je bio homoseksualac (i crnac, ali već imamo čitavu kategoriju o tome). A čisto da se zna, mnoge od najboljih spisateljica nisu na listi, pa nema govora ni o najboljoj prezentaciji "ženske strane".

Ako je poenta sviđanje ili lično uživanje, ne mogu da znam odgovor.

Ako je poenta pristupačnost:
- Jane Austen
- Charles Dickens, ali on ima boljih knjiga od Olivera Twista, osim ako se ne radi o tome koja knjiga opisuje dirljivije društvene nepravde (iako i tako ima on boljih romana);
- Charlotte Bronte, iako sam začuđen zašto joj sestra, najtalentovanija iz familije, nije na listi;
- Louisa May Alcott

Jane Austen uvek ima prednost jer o njenim romanima može da se nađe velika količina sekundarne literature, pa i tercijalne, itd. Znam anegdotu, od poznanika, kada se upisiavao na oksfordski univerzitet. Otprilike svako drugi dođe sa Pride and Prejudice da diskutuje na prijemnom razgovoru.

Virginia Woolf svakako nije pristupačna kao ovi pomenuti, ni blizu, iako je prezastupljena ovde.

S druge strane - potpuno suprotne, tamo gde književno, poetsko, i retoričko sunce ne sija - Alice Walker ne može da napiše knjigu koja spada u milion najboljih knjiga ikad napisanih, ni u jednoj varijanti. Ali eto, svi mi treba da budemo dobri Amerikanci, i da njihovi problemi postanu najvažniji naši problemi.


Ah, but a man's reach should exceed his grasp
Or what's a heaven for?

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 27/10/2023 21:30:55
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6984 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 27/10/2023 : 22:30:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macbeth


Moji favoriti (koje sam obradio i za faks):

- The Joy Luck Club
- Pride and Prejudice
- Jane Eyre (jedna od najdražih)
- A Room of One's Own





Boldani su i moji favoriti (ujedno i jedine knjige s liste koje sam čitao ). S obzirom da se traži nešto "lakše", preporučio bih Jane Eyre koja je meni bila izuzetno pitka i iznenađujuće suvremena u prikazu naslovne junakinje, pa mislim da bi se kćerka mogla lako povezati s tekstom.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1414 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 27/10/2023 : 23:09:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ili neka jednostavno pročita Orkanske visove i pokaže da je prava buntovnica, dostojna junakinja iz tog romana!

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 27/10/2023 23:09:43
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24721 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/10/2023 : 21:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na pomoći, prosledio sam joj vaša mišljenja!

Ja sam joj preporučio A passage to India, Snow falling on Cedars I The God of small things pored ovih vaših, pa neka bira. :)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 29/10/2023 21:22:50
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24721 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/10/2023 : 21:23:42  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Ili neka jednostavno pročita Orkanske visove i pokaže da je prava buntovnica, dostojna junakinja iz tog romana!



Buntovnica jeste, ali da ne preterujemo baš za maturu. :D

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 29/10/2023 : 21:27:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Jbga od svih knjiga koje sam pročitao ni jedna nije na ovom popisu

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6984 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/10/2023 : 21:32:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Slobodno stavi i popis ponuđenih naslova za njemački, francuski i talijanski.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24721 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/10/2023 : 21:35:01  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Još nije dobila popis. Ili me nije pitala? :)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6984 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/10/2023 : 23:42:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pitaj ti nju.

Baš me zanima koji se autori s tih govornih područja obrađuju.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3595 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 30/10/2023 : 18:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ulov sa sajma, po običaju najviše se pazarilo kod starog dobrog Loma


Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/11/2023 : 14:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Nadam se da si Solaris već prije čitao:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3595 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 01/11/2023 : 16:11:36  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Gledao film! :)
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6984 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 01/11/2023 : 18:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Onaj s Clooneyjem?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/11/2023 : 18:44:08  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Gledao sam i ja, tamo negdje prije 20 godina:))

Lem je dobar. Ali probaj čitati Glas gospodara ili Fijasko i sići ćeš s uma:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3595 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 01/11/2023 : 18:57:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
@Shaner: Oba!

U planu mi je da se družim sa Lemom i posle Solarisa, ali otom potom..
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11384 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/11/2023 : 02:46:22  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


U poteri za svetlom
Oliver Stoun


Procitao sam Oliver Stounovu autobiografiju. Odavno me neka knjiga nije ovako drzala prikovanim za nju u nekakvoj napetosti i sladjenju ludilom. Neverovatno zabavno i uzbudljivo pise Stoun. Jurio je za svetlom. Jurio ga i metaforicki a i bukvalno tokom snimanja da ga ne uhvati mrak. A i ga ga ne uhvati i ne prozdere mrak u privatnom stvarnom zivotu, od cega je par puta bio udaljen samo na korak. I na kraju je sustigao i uhvatio tu svetlost. Sa nepunih 40 godina. Na polovini zivota, kako on kaze. Trijumfalno iskupljenje. Moje postovanje i divljenje prema Stounu raste iz dana u dan. I sigurno je u mojih 7 omiljenih reditelja koji su oblikovali moje dosadasnje vidjenje filma i sveta: Stoun, Skorseze, Sreder, Vajlder, Linc, Hercog i braca Koen.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6984 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/11/2023 : 21:27:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ček, šest od sedam Amerikanci? Loše ti je to.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11384 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/11/2023 : 00:57:26  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Ček, šest od sedam Amerikanci? Loše ti je to.





Da, nazalost. Nisam mogao da ubrojim neke reditelje od kojih sam pogledao samo par filmova ili koji jos uvek cekaju evaluaciju kod mene, ali koji neosporno mogu da se pridruze uskoro. Wim Wenders, Felini, Antonioni, Tarkovski, Bergman i Melville. A mislim da je blizu od amerikanaca i Nicolas Ray i John Huston.
Mislim ova lista svakako nije definitivna, ali trenutno je takva.

Interesuje li te ova Stounova autobiografija Shaneru? Hoces li je citati, ne znam da li ima u hr izdanju i da li stizu Lagunina izdanja kod vas.

Edited by - going going on 21/11/2023 00:58:06
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.61 seconds. Snitz Forums 2000