forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Parker 1 i 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6071 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 28/08/2023 : 09:03:16  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Rekao bi da je i meni Tvrtka naj, ali meni su zapravo sve 4 odlične, tj zadnja je dosta slabija od prve 3, kako je netko napisao, kao da je napravljena na brzinu.
U tvrtki je Parker baš opaki mofo kojeg nitko ne doživljava sve dok...ma baš odlično. :D
Što se tiče dijela kako je došao do love...mislim da se to onda moglo na taj način.
Imamo neku varijaciju na temu u filmu Catch me if You can, samo mislim da se poslje saznalo da je taj frajer poprilično lažljiv šta ne (lik po kojem je film)?
Svejedno odličan film za pogledati. ;)

Inače, ako sam dobro shvatio knjiga ima 7, a ovdje su adaptirane samo 4....ili ?

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 28/08/2023 09:45:58
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/08/2023 : 09:25:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Mislim da knjiga ima preko 20.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6071 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 28/08/2023 : 09:46:16  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Mislim da knjiga ima preko 20.



Znači krivo sam mislio.

24 komada!!

https://www.goodreads.com/series/54157-parker

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 28/08/2023 09:49:08
Go to Top of Page

Chui
Average Member



939 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 10/09/2023 : 11:04:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Nakon pročitanog trailera znao sam da nije ovo moj đir al ajd posudio iz knjižnice da pročitam. Morao sam se malo tjerati da izugram do kraja, mislim dobar je strip, fanovi žanra su sigurno u deliriju al meni te američke krimi priče nekako nisu baš nešto zanimljive. Sin City i Skalpirani su mi miljama bolje od ovog, pa i 100 metaka ima bar neku dobru ideju. Europski krimi strip mi je puno zanimljiviji i originalniji. Ameri često nemaju baš neke priče, sve klasika klišei a žele da zvuče ozbiljno pa recimo imamo tu te djelove naracije hrpa nekakvog teksta koji pomaže autoru kako je reko u intervjuu da smanji broj stranica i kao da neku ozbiljniju literarnu notu, al meni koji nisam zagrženi fan često je to samo suhoparno nizanje nekakvih informacija, a rađe bi vidio taj dio prepričan i u slici. Vizualno strip je fora, Cookeov pop art je dobar iako mi taj moment crno bijelo s jednom bojom nakon nekog vremena dosadi. Za ljubitelje žanra preporuka, a ja ću preskočiti nastavak.
pardon da Fibrino izdanje je zbilj vrhunsko pa će i svi strastveni kolekcionari imati dobar razlog za stavit Parkera na policu.

Edited by - Chui on 10/09/2023 11:42:50
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 13/09/2023 : 12:26:10  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Nakon pročitanog trailera znao sam da nije ovo moj đir al ajd posudio iz knjižnice da pročitam. Morao sam se malo tjerati da izugram do kraja, mislim dobar je strip, fanovi žanra su sigurno u deliriju al meni te američke krimi priče nekako nisu baš nešto zanimljive. Sin City i Skalpirani su mi miljama bolje od ovog, pa i 100 metaka ima bar neku dobru ideju. Europski krimi strip mi je puno zanimljiviji i originalniji. Ameri često nemaju baš neke priče, sve klasika klišei a žele da zvuče ozbiljno pa recimo imamo tu te djelove naracije hrpa nekakvog teksta koji pomaže autoru kako je reko u intervjuu da smanji broj stranica i kao da neku ozbiljniju literarnu notu, al meni koji nisam zagrženi fan često je to samo suhoparno nizanje nekakvih informacija, a rađe bi vidio taj dio prepričan i u slici. Vizualno strip je fora, Cookeov pop art je dobar iako mi taj moment crno bijelo s jednom bojom nakon nekog vremena dosadi. Za ljubitelje žanra preporuka, a ja ću preskočiti nastavak.
pardon da Fibrino izdanje je zbilj vrhunsko pa će i svi strastveni kolekcionari imati dobar razlog za stavit Parkera na policu.



Malo si nepravedan prema Westlakeu kad ga optužuješ za klišeje. Ok, priča je definitivno isklišeizirana, ali mislim da je tad, 60tih ovo bilo relativno svježe. Meni se, što se priče tiče, sviđa kako je fokus prebačen sa radnje na lik, koji je izgrađen kao neka muška fantazija o čovjeku koji ne služi nikome, koji savršeno kontrolira svoje osjećaje i koji je stroj za ubijanje - lovac - ali opet ima neki svoj moral. Sviđa mi se i kako se ne ulazi duboko u lik nego ga se opisuje mehanički, kroz radnje koje radi. Baš onako svedeno, ogoljeno.

Ok, danas je to već sto puta viđeno ali mislim da tad nije bilo puno krimića koji su bili ovako distancirani, a da opet budu toliko žanrovski. Nekako me čak sve to podsjeća i na Cormaca Mccarthyja koji je onda svoje likove prikazivao tako distancirano, čisto mehanički, i s tim postizao goleme uspjehe. Ok, Westlake je radio drugačije, on je tu našao formulu i onda je štancao, štancao, ali fora to izgleda.. taj njegov svijekoji je danas već davno nestao ali još se čini blizak.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4872 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/09/2023 : 14:50:38  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Nakon pročitanog trailera znao sam da nije ovo moj đir al ajd posudio iz knjižnice da pročitam. Morao sam se malo tjerati da izugram do kraja, mislim dobar je strip, fanovi žanra su sigurno u deliriju al meni te američke krimi priče nekako nisu baš nešto zanimljive. Sin City i Skalpirani su mi miljama bolje od ovog, pa i 100 metaka ima bar neku dobru ideju. Europski krimi strip mi je puno zanimljiviji i originalniji. Ameri često nemaju baš neke priče, sve klasika klišei a žele da zvuče ozbiljno pa recimo imamo tu te djelove naracije hrpa nekakvog teksta koji pomaže autoru kako je reko u intervjuu da smanji broj stranica i kao da neku ozbiljniju literarnu notu, al meni koji nisam zagrženi fan često je to samo suhoparno nizanje nekakvih informacija, a rađe bi vidio taj dio prepričan i u slici. Vizualno strip je fora, Cookeov pop art je dobar iako mi taj moment crno bijelo s jednom bojom nakon nekog vremena dosadi. Za ljubitelje žanra preporuka, a ja ću preskočiti nastavak.
pardon da Fibrino izdanje je zbilj vrhunsko pa će i svi strastveni kolekcionari imati dobar razlog za stavit Parkera na policu.



Tako o Parkeru, a o njegovom klonu Tyleru Crossu ovako:

quote:
Originally posted by Chui

Evo baš sam jutros završio Tylera, bome odličan, vizualno super stiliziran, odlično ispričan, pravi bombončić.

Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20732 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/09/2023 : 16:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

i Parker i Tajler su dva vrhunska stripa,svaki na svoj način.


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10828 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 13/09/2023 : 16:59:43  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
parker dve klase bolji. tajler moze da ide u jedno doba jedna prica
Go to Top of Page

Chui
Average Member



939 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 13/09/2023 : 17:23:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
E ne bih rekao da je baš klon u tome i je kvaka, ovaj drugi se namjerno poigrava klišeima i to radi na jako fora način, dok je prvi ozbiljan klišej. Odnosno kako kaže Pcoro kad je nastao bio je svjež al jebga kako ga nisam čitao tada nego sada onda je takav dojam. Isto kao kad sam gledao gospodare prstenova u kinu, gnjiga je bila prva i svi su je u međuvremenu iskopirali i pokrali i stvorili milion istih svjetova i onda ti dođe film sa pričom koja je to sve započela a tebi izgleda kao da si to sve već vidio , doduše ne tako spektakularno ali si već vidio.
Ima i ona jedna od prvih kolorki sad se ne mogu sjetiti kako se zove, stari talijan mafijaš kreće u osvetu za ubojstvo svog sina, isto kliše al na skroz fora naćin. Kreativno baratanje klišeima. A ameri stalno tupe jedno te isto i pokušavaju biti full ozbiljni i po meni ispadaju samo pretenciozni.Ok to sam ja, meni ni Kriminal ono što sam pročitao nije navuklo da pročitam ostatak a možda sam propustio neke bolje epizode al jebga, nemam vremena za sve.

Edited by - Chui on 13/09/2023 17:29:52
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4872 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/09/2023 : 18:24:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Parker je originalni prototip iz kojeg su nastali klišeji. Nuryjev scenarij referencira opća, uglavnom filmska, mjesta krimi žanra - Cool Hand Luke, Scorsese, Bad Day at Black Rock - dok je sam lik Tylera dizajniran ponajprije po prototipovima iz filmova blizanaca s prijelaza 60ih u 70te Point Blank i Get Carter. U prvospomenutom protagonist je upravo rečeni Parker glavom i bradom - to je ekranizacija prve Parkerove priče Richarda Starka.

Cooke je u svom stripu taj predložak obradio sa karikaturalnim, crtićkim crtežom, a Bruno je u Tyleru Crossu - koji je mlađi strip od Parkera - koristio opet takav sličan stil.

Ne može ono što je mlađe, a u slučaju radnje i preko pola stoljeća mlađe, biti više originalno i manje klišejizirano of onog starijeg ;)
Go to Top of Page

Chui
Average Member



939 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 13/09/2023 : 19:19:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
ma stvar je obrade, fora obrada neke stare pjesme može biti 10 puta bolja od originala. mnoge pjesme znamo kao hitove iz nekih kasnijih verzija koje su opjevali neki drugi a ne prvi autor/izvođač. original je često tek predložak za igru.sve se može osvježiti novim idejama. u tyleru to definitivno nije crtež nego neki vic koji ima jebiga, način na koji se priča. teško za objasnit točno što je to.
Cooke je Parkera definitivno osvježio svojim crtežom, a ostalim koliko sam shvatio se držao originala.
dobro je i to, ali meni osobno su zanimljiviji neki drugi pristupi, odnosno nije me Cookeov stil toliko osvojio al to sam ja, mnogi ga obožavaju.

Edited by - Chui on 13/09/2023 19:21:56
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 13/09/2023 : 19:45:23  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
S tim da je i prototip tj Parker meni upitan, tj, u jednu ruku je muška fantazija, a u drugu se shvaća smrtno ozbiljno dok je u Tyler Kros dan i kao karikatura pa mi ga je lakše svariti. TC je ironičan, a Parker doslovan, a danas je doba ironije.

Slično mislim i o npr Corbenovom Denu naspram Bloodstaru. Oba su punokrvni postapokaliptični žanrovski stripovi ali Den mi je oduvijek draži jer ima tu grotesknu nit kojom mi namiguje kao čitatelju, dok j Bloodstar baš doslovno to što je.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 14/09/2023 : 08:12:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Cooke je u svom stripu taj predložak obradio sa karikaturalnim, crtićkim crtežom, a Bruno je u Tyleru Crossu - koji je mlađi strip od Parkera - koristio opet takav sličan stil.

Ne može ono što je mlađe, a u slučaju radnje i preko pola stoljeća mlađe, biti više originalno i manje klišejizirano of onog starijeg ;)



Samo da još napomenem da ovaj cartoony stil ima dugu povijest, tu su i Cooke i Bruno poletarci. Meni Bruno dosta vuče i na Dicka Tracyja, a on je baš star..
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11352 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/09/2023 : 04:10:51  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Parker je odlican zanrovski uradak koji svojom stilizacijom (pop art ili crtez kao iz crtanog filma) i neobicnim pripovedackim pristupom odskace od samo odlicnog zanrovskog stripa i po meni prelazi u umetnicki strip.
Mozda je dobra (a mozda i ne) paralela Batman The Animated Series?

U svakom slucaju Parker je genijalan. A i Tajler mi je odlican. I kriminal svakako. Preporucujem ja i bonellijevog odnosno Rujuovog Kasidija stalno kad se spominju ovi stripovi iako je to samo zanatski zanrovski strip ali odlicno izveden. Sto vise ovakvog zanrovskog stripa, krimi, noir, stilizacije, to bolje!
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3769 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 21/03/2024 : 16:52:47  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
1. knjiga

Dakle, konačno uzimam Parkera u ruke. Bome je to pošteno izdanje i nasprem skupih Martini izdanja, ovo je cjenovno i kvalitetom klasa iznad.

Cooke mi je fenomenalan pripovjedač i crtač, njegov stil ima tu neku nostalgiju i jednostavnu estetiku s kojom se mogu povezati. Nisam čitao Westlakeove romane, ali ovaj strip i dodaci izdanju svakako mogu biti inspiracija svakome tko se želi upustiti u taj žanr.

Lovac
Parker je od početka prilično bombastičan i specifičan. U početku su tu dinamični kadrovi trke i zanimljiva scenaristička rješenja, pa tako njegovo lice vidimo tek nakon 20 stranica jurnjave. Parker nije rječit i vrlo je poduzetan u rješavanju svojih problema. U ovoj priči juri neke nerješene dugove iz prošlosti i sjajno je Cooke to sve posložio uz vrlo prigodan retrospektivni dio. Na ovakvom broju stranicu s ovim veličanstvenim kadrovima vrlo je teško ispričati smislenu krimi priču i pritom zadovoljiti formu akcije. No, Cooke je stvorio estetski, dinamički i narativno sjajnu cjelinu.


Tvrtka
Parker nastavlja svoj obračun s visokoustrojenom krimi organizacijom Tvrtkom. Ovdje Cooke malo unosi eksperimentalnijih vizualnih formi pa se u raznim događajima kombiniraju crtački stilovi. Sve to pridonosi zanimljivijem i dinamičnijem doživljaju priče. Cooke uspijeva ispoštovati sve postulate ovog žanra i pritom unijeti osobni touch. Parker je hladan, priča je klasik krimi, ali opet ima tu nekog dodatnog detalja koji ovo izdvaja. Elegantno i perfektno.

5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3769 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 21/03/2024 : 16:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
2. knjiga

Pljačka

Vidjeli smo Parkera u osvećivanju, sada ga idemo vidjeti u jednom klasičnom poslu. Ova je priča možda generičnija pošto je njen tijek dosta formulaičan, ali opet Cooke je jako zanimljivo i ingeniozno osmislio kako će dozirati informacije i mijenjati perspektive. Scenarij je vrlo dobro promišljen i ako treba imati ijednu pljačku u stripovskom formatu, onda je to ova.

Ubijalište

I ovdje je priča usredotočena na jedno mjesto i jedan specifičan posao. Ovaj put ima malo duhovitijeg toucha i cijela priča djeluje pomalo "neparkerovski". Iako je kraća, ne štedi na zanimljivim prizorima i ima neku lagodniju atmosferu. Samim time, ipak ne može se mjeriti s preostale 3 priče koje imaju svojevrsnu težinu. Ali za jednu akcijsku priču i više nego dobro.

Dodaci ovim knjigama su dosta opsežni te ima ovdje i još 3 kraće priče koje daju jako dobar kontekst Parkerovu liku i djelu. Puno je napisano i o paralelama s romanom i značajem koji taj roman ima među publikom. Ja sam sasvim zadovoljan i s ove četiri veće priče i Parkerom u strip formi. Cooke je to sjajno osmislio i imam osjećaj kao da sam se načitao Parkera kako je to dobro i cjelovito prikazao.

4.5/5 za ovu knjigu, ali petica za serijal sveukupno.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37363 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/03/2024 : 08:26:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ni filmovi nisu losi ako te zaintrigiraju.
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Films_based_on_works_by_Donald_E._Westlake

Mozda barem ovi
https://www.imdb.com/title/tt0062138/
https://www.imdb.com/title/tt0120784/
https://www.imdb.com/title/tt1904996/




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11352 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/04/2024 : 16:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/kRGX8w4s][/url]

Nabavio sam Fibrino izdanje jednog od mojih omiljenih stripova Parkera. I znam da se ovde pisalo o tome da je Darkvud kao omašio paletu ili nijansu boja za štampu ali meni mnogo bolje izgleda ova plava u darkvudovom izdanju I deluje mi kao mnogo bolji fazon i da je crtez mnogo čistiji uz ovu plavu nego ova neka zagasita plavo siva u fibrinom izdanju pa makar tako bilo i u originalu.
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1772 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 11/04/2024 : 19:55:09  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Sa ogromnim zadovoljstvom sam prodao DW izdanje i uzeo Fibrino jer u kolekciji zelim strip onako kako je autor zamislio a ne kako su izdavac i stamparija pogresili. Meni ova DW plava bode oci. U kada sam citao strip prvi put, pitao sam se zasto je auto stavio tako groznu nijansu a onda sam saznao da je greska.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6890 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/04/2024 : 09:22:17  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Može li neko da mi odgovori na pitanje - ako je DW izdanje pogrešno obojeno, zašto postoje strana izdanja sa ovakvom bojom?

Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3560 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/04/2024 : 10:05:19  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Plava boja je samo u prvom trejdu, i tu je DW zajebao. Ova slika je iz trećeg trejda (Pljačka), i ona je i kod DW i kod Fibre kao u originalu - žuta.

Parker uklet za objavljivanje.


Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6890 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/04/2024 : 11:36:04  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Verovatno je sve tako, mada mi je nešto tu čudno malo.

Da ne postoji više nekih varijanti?

Šteta što se iz DW nisu oglasili povodom toga (ili jesu, a nisam ispratio).
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28975 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 12/04/2024 : 11:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ma mislim da su svi originali obojani plavom bojom, tako je Coke radio te tonove, ali nije bilo zamišljeno da ta boja ostane, nego da u produkciji tu ide neki drugi ton za svaku knjigu.

Trouble will find me
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10828 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/04/2024 : 11:49:38  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
o velikim delima se diskutuje na svakom nivou
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6890 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/04/2024 : 12:55:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Ma mislim da su svi originali obojani plavom bojom, tako je Coke radio te tonove, ali nije bilo zamišljeno da ta boja ostane, nego da u produkciji tu ide neki drugi ton za svaku knjigu.



To mi je jasno, zato su svi originali sa svetlo/jarko plavom, ali ima crteža na netu, koji su sa tom bojom, a sa upisanim tekstom, kao što se na slici gore vidi i numeracija strana.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000